Anasayfa Haber Soğutucusu Değişen PS5 Modeli Detaylıca Test Edildi: Yeni Soğutma Daha İyi

Soğutucusu Değişen PS5 Modeli Detaylıca Test Edildi: Yeni Soğutma Daha İyi

Daha hafif yapıdaki ve daha küçük soğutmaya sahip olan PlayStation 5 modelinde VRM ve bellek biraz daha sıcak çalışırken, SoC çok daha serin çalışıyor.

Geçtiğimiz haftalarda PlayStation 5’in daha hafif yapıdaki bir revizyonu piyasaya çıkmaya başlamıştı. Bir YouTuber ise yeni revizyon modellerden birini parçalarına ayırdı ve soğutucunun tamamen değiştiği ortaya çıktı. HardwareBusters’ın detaylı testlerine bakılırsa, PlayStation 5’te gelen yeni soğutucu, aslında orijinalinden daha iyi performans gösteriyor.

HardwareBusters, piyasaya sürüldüğü gün PS5’i yeni PS5 revizyonuna karşı test etti ve daha küçük soğutma çözümüne rağmen yeni modelin aslında sistemi daha iyi soğuttuğunu iddia ediyor. Test, oyun yükü altında harici sıcaklıklar, egzoz sıcaklıkları ve SoC/VRAM/VRM sıcaklık sensörlerinin ölçümlerini içeriyordu.

Konsolun kalbi olan SoC, yeni PS5 revizyonunda 10 C daha soğuk çalışıyordu ve sıcaklıklar 51.15 C’den 40.08 C’ye kadar düştü. Bunun yanı sıra diğer bazı bileşenlerde olumsuz senaryolar gerçekleşti. VRAM sıcaklıkları, orijinal modeldeki 40.88 C’den 48.20C’ye kadar çıktı ve yaklaşık 8 C’lik fark oluştu. VRM güç dağıtım modülleri de 1.35 C’lik artış gördü.

Yayıncı çeşitli sensörler yardımıyla bu derinlemesine testleri yaptı, ancak genişletilmiş test sonuçları baz alındığında yeni soğutucunun eski sürümden daha iyi olduğu özellikle vurgulanıyor.

Egzoz sıcaklıklarına bakılırsa, yeni PS5 sürümünde 39.85 C’lik ölçüm yapıldı ve eski sürümde ölçülen 41.11 C’lik sıcaklık ile neredeyse eşit. Son olarak yeni PlayStation 5 revizyonu, eski modele kıyasla gürültüde sadece 1 desibel artış gösterdi ve bu pek mühim bir değer değil.

Uzun lafın kısası, oyunseverlerin PlayStation 5 alırken endişelenmesine gerek yok. Sony, muhtemelen maliyetleri düşürmek ve çeşitli sorunları çözmek için tasarım güncellemesi yapmayı tercih etti.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve insanlara yardımcı olmaktan mutluluk duyuyor.