Anasayfa Haber NVIDIA, 12 GB Belleğe Sahip RTX 2060 Üretebilir

NVIDIA, 12 GB Belleğe Sahip RTX 2060 Üretebilir

Oyunculara daha fazla ekran kartı ulaştırmak ve stok sorunlarını azaltmak isteyen NVIDIA, çözümü eski nesil ekran kartlarında buldu.

Ekran kartı stok sıkıntılarının ve çip kıtlığının yaşandığı son dönemlerde eski nesil ekran kartları piyasaya sürülmeye devam ediyor. Geçtiğimiz ay ASUS’un oldukça eski nesil  GT730 ekran kartlarını tekrar satışa çıkaracağını öğrenmiştik. Bu kez gündemde Turing mimarili bir GPU var: RTX 2060 12 GB.

NVIDIA, görünüşe bakılırsa mevcut oyun kartlarındaki kullanılabilirlik sorununu çözmek için GeForce RTX 2060 modelinin yeni bir sürümünü iki kat bellek kapasitesiyle birlikte piyasaya sürmeye hazırlanıyor. VideoCardz tarafından gelen bilgilere göre, yeşil takım, Ocak 2022’de piyasaya sürülmek üzere RTX 2060 GPU’larında büyük bir stok yapmayı planlıyor.

GeForce RTX 2060 aslında SUPER yenilemesi almıştı ancak standart modelin üretimi yapılacak. Bildiğiniz gibi bu kartta TU106-300 GPU kullanılıyor ve VRAM miktarı 12 GB’a çıkıyor. Ayrıca bu modelde yine muhtemelen kripto madenciliğine karşı LHR engellemesi yapılacak.

Gelen bilgilere göre ilk parti ekran kartları Ocak 2022’de piyasaya çıkacak. Başka bir noktaya değişecek olursak, önümüzdeki yıl RTX 2060’ın yeniden piyasaya sürülmesi, NVIDIA’nın 2022’de ekran kartı pazarında iyileşme beklemediği anlamına geliyor. Bu bağlamda 2021’in son çeyreğinde üretim kısıtlamalarının geleceğinden bahsetmiştik ve başlayan fiyat artışları da bunu doğruluyor.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve insanlara yardımcı olmaktan mutluluk duyuyor.