Anasayfa Haber Xbox Konsollarda Harici SSD’leri Kullanmanın Bir Yolu Bulundu

Xbox Konsollarda Harici SSD’leri Kullanmanın Bir Yolu Bulundu

Bazı PCIe 4.0 SSD’ler, uyumlu adaptörler sayesinde Xbox konsollarda kullanılabilir ve Seagate’in pahalı çözümlerine yeni bir alternatif sunabilir.

Bir mod yapımcısının söylemlerine bakılırsa, ek depolamaya ihtiyaç duyan Xbox Series X veya S sahipleri yedek SSD’lerini bu konsollarda kullanabilir. Çin video paylaşım sitesi Bilibili’de gönderi yazan bir kullanıcı, sürücünün depolama arayüzünü dönüştürmek için bir adaptör kullanarak Xbox Series X ve S’de herhangi bir yüksek hızlı SSD kullanmanın potansiyel olarak mümkün olduğunu keşfetti.

Mod yapımcısı, Xbox Series S’in NVMe SSD’sini ve harici genişletmesini kullanmak için iki PCIe 4.0 bağlantı noktası kullandığını ve en önemlisi, konsolun harici genişletme kartının aynı zamanda bir NVMe arabirimi kullanan CFExpress protokolünü kullandığını öğrendi.

Bildiğiniz gibi Xbox konsollarda yalnızca Seagate’in özel olarak ürettiği harici bir SSD kullanılabiliyor. Mod yapımcısı ise herhangi bir uyumlu PCIe 4.0 SSD’nin CFExpress’e dönüştürülebileceğini tahmin etti. Böylece Xbox donanımı, farklı SSD’leri bile Seagate sürücüsü olarak algılıyor.

Bu doğrultuda daha ucuz ve standart bir CH SN530 M.2 2230 SSD ile birlikte PCIe-4.0-CFExpress adaptörü kullanıldı. Xbox Series S, sürücüyü “depolama genişletme kartı” olarak tanıdığı için herhangi bir sorun yaşanmadı.

Geliştirici, geçici çözümün yalnızca yeni Xbox’larda dahili depolama olarak kullanılan CH SN530 M.2 2230 SSD ile test edildiğinin altını çiziyor. Buna ek olarak, başka bir kişi kameralar için kullanılan CFexpress Type B PCIe 3.0 kartı kullanarak aynı yolu denedi ve uyumlu olarak tanımlanmadığını yazdı. Yani bu konunun ucu açık ve henüz hiçbir şey net değil.

PlayStation ve Xbox Depolama Çözümleri

Sony, PlayStation 5 üzerindeki genişletme yuvasını herkes için aktifleştirmeye hazırlanıyor. Microsoft ise kendi konsollarındaki bu eksikliği kapatmak için yakında bir yazılım güncellemesi yayınlayabilir ve bulunan bu açığa gerek kalmayabilir.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve insanlara yardımcı olmaktan mutluluk duyuyor.