Anasayfa Haber Çip Kıtlığı Teknolojik Aletlerin Fiyatlarını Nasıl Etkileyecek?

Çip Kıtlığı Teknolojik Aletlerin Fiyatlarını Nasıl Etkileyecek?

Japonya Çip

Pandemi koşulları ve teknolojik cihazlara artan talep nedeniyle yonga üreticilerinin tamamı fiyat artışları yapmayı planlıyor.

TSMC ve Samsung Foundry gibi yarı iletken devlerinin yakında fiyat artışına gideceğinden bahsetmiştik. Counterpoint araştırmacıları ise TSMC, Samsung Foundry, GlobalFoundries, SMIC, UMC ve diğer sözleşmeli yonga üreticilerinin yonga fiyatlarında artış yapacağını söylüyor. Daha kötüsü ise yapılan bu zamların üreticiye ulaşacak olan donanım fiyatlarında ciddi bir etki yaratacağı iddia ediliyor.

Bu fiyat artışlarına cep telefonları, bilgisayar donanımları ve çok çeşitli günlük tüketici teknolojileri dahil. Üstelik analistler, beklenen fiyat artışlarıyla birlikte tüketicilerin daha alt sınıf/kalite ürünlere yönelmek zorunda kalabileceğini söylüyor.

Fiyat artışlarının özellikle olgunlaşan, yani daha eski üretim teknolojilerine dayanan çipler için uygulanacağı belirtilmiş. Modern PC’ler ve akıllı telefonlar, genellikle öncü ve gelişmiş bir üretim teknolojileri kullanılarak yapılan yongalar (CPU, GPU, SoC) barındırıyor. Ancak aynı zamanda bu ürünlerde eski çip teknolojileriyle yapılmış onlarca mantıksal çip kullanılıyor.

TSMC ve diğer dökümhanelerin son fiyat artışlarıyla birlikte 2020’den 2022’ye kadar bazı çiplerde %30’a kadar zam yapması bekleniyor. Şirketlerin kâr marjı zaten oldukça düşük olduğundan ve para kaybetmek istemediklerinden dolayı bu artışların bize doğrudan yansıması mümkün değil.

Counterpoint, çip tasarımcılarının fiyatlarını 2022’de doğrudan üreticilere yansıtacağını söylüyor. Araştırmacılar ayrıca üst düzey bir akıllı telefonun bu artışlardan %12 oranında etkileneceğini tahmin ediyor. Yani yapılan zamlar doğrudan biz son tüketicilere yansımayacak, ancak yine de %12 hiç de azımsanacak bir oran değil.

Üst düzey akıllı telefonlar için üretilen CPU, GPU ve SoC fiyatlarını verim ve yetersiz arz gibi faktörlerin yanı sıra yüksek talep de artırıyor. TSMC ve Samsung Foundry, 5nm ve 7nm sınıfı teknolojileri için nispeten sınırlı bir üretim kapasitesine sahipler. Apple, AMD, Qualcomm, NVIDIA ve Intel gibi şirketlerle uzun vadeli ilişkiler kurduklarından dolayı fiyat artışları büyük ölçülerde olmayacak. Ancak 10nm, 14nm veya 20nm gibi olgunlaşan teknolojiler söz konusu olduğunda, talep arzı aşıyor ve dökümhaneler fiyatlarını artırmak zorunda kalıyor.

28nm ve daha eski işlem teknolojileri kullanılarak yapılan çipler, öncü teknolojilerle üretilen çiplere dayalı olanlar da dahil olmak üzere on binlerce cihaz ve uygulamada kullanılıyor. Günümüzde bazı dökümhaneler, ucuz çip talebini karşılamak için tam kapasite çalışıyor.

Olgunlaşan üretim teknolojileriyle geliştirilen çiplerde yaşanan fiyat artışları, doğal olarak tüm cihazların nihai maliyetini etkileyecek. Üst düzey PC’ler ve akıllı telefonlarda bu etki daha düşük olacak. Ancak ana akım cihazlar söz konusu olduğunda ek maliyetler kaçınılmaz ve liste fiyatlarına ciddi bir etkisi olabilir. Böyle bir durumda ise tüketiciler almayı düşündüğü cihazdan vazgeçip daha alt sınıf bir ürüne yönelmeyi tercih edebilir.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve insanlara yardımcı olmaktan mutluluk duyuyor.