Anasayfa Haber Instagram, Favori Kişiler Özelliğini Test Ediyor

Instagram, Favori Kişiler Özelliğini Test Ediyor

Instagram hassas içerik sınırı

Instagram, kullanıcıların kişileri “Favori” olarak işaretlemesine izin verecek yeni özelliği kullanıma sunuyor.

Facebook’un sahip olduğu sosyal medya platformu Instagram, kullanıcıların diğer kullanıcıları “Favori” olarak işaretlemesine olanak tanıyan yeni bir özelliği test ediyor. The Verge’de yer alan habere göre yeni özellik, kullanıcıların en önemli Instagram hesaplarını öncelikleri olarak sınıflandırmasına izin verecek. Böylelikle, favori olarak seçilmiş olan kullanıcıların gönderileri kullanıcının akışında daha ön planda olacak.

Mobil geliştirici Alessandro Paluzzi, yeni özellikle ilgili güncellemeyi ilk olarak Twitter hesabında paylaşmıştı. Yeni özellik, Instagram’ın 2017’de kullanıcıların her gönderi için hedef kitleyi sınırlamasına olanak tanıyan farklı bir “Sık Kullanılanlar” özelliğine benziyor. Favori kişiler özelliği sayesinde kullanıcılar herhangi bir fotoğrafı yalnızca belirlenmiş favorileriyle paylaşabilecek. Bununla birlikte, yeni özellik Instagram’a kullanıcı için en önemli hesapları belirterek kullanıcı akışı üzerinde daha fazla kontrol sağlamayı da amaçlamakta.

Instagram web sürümü

Instagram, şirketin algoritması ile ilgili Haziran 2021’de yayınladığı bir blog gönderisine göre, şu anda akışın sırasını takip edilen kişilerden gelen en son paylaşılan gönderilere göre sıralamakta. Ayrıca, kullanıcıların bir gönderiyle ne kadar ilgilenebileceği gibi diğer kriterler de sıralamada etkili oluyor. Instagram’ın kişisel akış sayfası kullanıcı beğenilerine göre de şekillenmekte.

Son olarak, bahsi geçen Favoriler özelliğini resmi bir özellik olup olmayacağı veya daha geniş bir kullanım alanına yayılmadan önce değişip değişmeyeceğinin belli olmadığını belirtelim.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi