Anasayfa Haber Microsoft, Evden Çalışma Modeliyle İlgili Araştırmasını Yayınladı

Microsoft, Evden Çalışma Modeliyle İlgili Araştırmasını Yayınladı

Microsoft’un araştırması, evden çalışma modelinin yenilik ve üretkenliği tehdit ettiğini iddia ediyor.

Uzaktan çalışma modeli pandemi nedeniyle artık birçok şirket ve çalışan tarafından benimsenmeye başladı. Bazı şirketler ofise dönüş sürecini başlatmaya çalışırken, kim şirketler ise evden çalışma sürecini devam ettiriyor. Peki evden çalışma modeli çalışanlar için verimli mi?

Microsoft tarafından yakın zamanda yayınlanan bir araştırmaya göre bunu cevabı: hayır, değil. Microsoft’un Nature Human Behaviour dergisinde yayınlanan çalışması 61.000 çalışanı kapsıyor. Bu araştırmada Aralık 2019’dan başlayarak Haziran 2020’ye kadar uzanan süreçteki çalışma düzenlerinin verileri ele alındı.

Araştırmacılar, şirket çapında uzaktan çalışmaya düzenine geçişin, çalışanların diğer departmanlardakilerle daha az iletişim kurmasına sebep olduğu ve işbirliği ağının daha zayıf olduğu sonucuna vardılar. Microsoft, çalışanların diğer gruplarla harcadıkları işbirliği süresinin pandemi öncesi seviyelere kıyasla yaklaşık %25 azaldığını söyledi. Ek olarak e-posta, SMS veya kurumsal sohbet, takvimler ve anlık mesajlar dahil olmak üzere iletişim kurmak çok daha zamansız hale geldi, yani senkronize iletişim bir hayli azaldı.

Bazıları insanların evde daha az iş yaptığı söylese de, araştırma bir çalışanın hafta içinde ortalama çalıştığı saat sayısının arttığını gösterdi. Doğal olarak gönderilen ve alınan e-postaların, mesajların sayısı büyük ölçüde arttı. Öte taraftan toplantılarda harcanan saat sayısı azaldı.

Microsoft, hibrit bir çalışma sisteminin azalan üretkenlik sorununu çözmek yerine azaltacağına inanıyor. Özetle, araştırmacılar şöyle yazdılar: “Bu bulguların ışığında, şirketler uzun vadeli evden çalışma politikalarını benimsemeyi seçip seçmedikleri ve nasıl seçtikleri konusunda dikkatli olmalılar.

Buna karşılık, Microsoft çalışanları yönetici desteğinin her zaman en yüksek seviyede olduğunu ve eskisine kıyasla üretkenliklerinin azalmadığını söyledi. Microsoft, ABD ofislerini tamamen yeniden açmak için planlar yapıyordu. Ancak COVID-19 Delta varyantı nedeniyle bu planlar zaman belirtilmeksizin ertelendi.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve insanlara yardımcı olmaktan mutluluk duyuyor.