Anasayfa Haber 12. Nesil İşlemci, DDR5-6400 RAM’le Test Edildi: Gecikmeler Yüksek

12. Nesil İşlemci, DDR5-6400 RAM’le Test Edildi: Gecikmeler Yüksek

Gear 4 modunda test edilen ve 6400 MHz gibi yüksek frekanslara çıkan bellekler, Alder Lake platformunda yüksek gecikme değerleri sergiledi.

Intel 12. nesil işlemciler, beklentilerimize göre Ekim ayı sonlarında tanıtılacak ve Kasım ayında perakende satışlar başlayacak. Kısa bir zaman önce yeni Alder Lake yongaların erken listelenen fiyatlarından söz etmiştik. Bildiğiniz gibi bu platformda DDR5 bellek desteği sunulacak ve şimdi yeni test sonuçlarıyla karşı karşıyayız.

Alder Lake’in yeni Gear 4 modunda çalıştığını gösteren testler, @harukaze5719 tarafından yayınlandı. AIDA64 önbellek ve bellek testinde 10 çekirdekli Core i5-12600K CPU ve DDR5-6400’de çalışan bir DDR5 bellek kiti kullanılıyordu. Bellek bant genişliği, etkileyici bir şekilde 88-90 GBps seviyesindeydi. Ancak gecikme değerleri beklendiği gibi değildi ve 92,5 ns gibi yavaş değerler alındı.

Listeye göre sistem Gear 4 etkin bir halde çalışıyordu. Intel, son on yılda 92,5 ns bellek gecikmesine yaklaşan tek bir mimari bile yayınlamadı. Yalnızca AMD’nin orijinal Zen mimarisi böyle yüksek gecikmeler sunuyordu ve bu da birinci nesilde bellek darboğazlarıyla biliniyordu.

Intel, bellek desteğini geliştirmek amacıyla Rocket Lake mimarisinde “Gear” modlarını tanıttı: Gear 1 ve Gear2. Gear 1, bellek denetleyicisini ve RAM’i aynı frekansta çalıştırıyor ve çok düşük sistem gecikme değerleri sunan varsayılan bir mod.

Gear 2 ise bellek saatini bellek denetleyici saatinin yarı hızında veya 2: 1 oranında çalışacak şekilde düşürüyor. Böylelikle kullanıcıların bellek gecikmesinden bir miktar fedakarlık etmesi gerekli, ancak sonuçta daha yüksek frekanslara ve daha yüksek bant genişliğine ulaşmak mümkün.

Mevcutta kullanılan 11. nesil Rocket Lake işlemcilerle yapılan testlerde, Gear 2’nin sistem gecikmesine gözle görülür bir zarar verdiği ve oyun performansını doğrudan etkilediği tespit edildi. Core i5-11600K ile yapılan testlerde Gear 1 modu %5 daha iyi oyun performansı sunuyordu.

Mavi takım, Gear 4 moduyla bellek denetleyici frekansını bellek frekansının yalnızca dörtte birine indirerek işleri tamamen yeni bir düzeye taşıyor. Böylece çip oldukça yüksek bellek hızlarını desteklese de büyük gecikme kayıplarına yol açıyor.

Bu testler henüz resmi kayıtlara dayanmıyor. Ancak sızdırılan gecikme değerleri doğruysa, Gear 4 modu son kullanıcılar için pek faydalı olmayacak. Genel olarak sistem gecikmesi bellek bant genişliğinden çok daha önemli, elbette istisna olarak bazı belleğe aç uygulama ve yazılımlar hariç.

Yeni Alder Lake yongalar yakında piyasaya çıkacak ve detaylı DDR5 bellek testlerini görmeyi merakla bekliyoruz.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve insanlara yardımcı olmaktan mutluluk duyuyor.