Anasayfa Haber Motosiklet Titreşimi, iPhone Kameralarına Zarar Veriyor Olabilir

Motosiklet Titreşimi, iPhone Kameralarına Zarar Veriyor Olabilir

Motosiklet Titreşimi iPhone

Motosiklet titreşimi sebebiyle iPhone kameralarının optik görüntü sabitleme (OIS) ve kapalı döngü otomatik odaklama sistemlerinin zarar görebileceği açıklandı.

Apple yeni bir destek sayfası aracılığıyla, iPhone kameralarının yüksek güçlü motosiklet motorları tarafından üretilen yüksek genlikli titreşimler tarafından bozulabileceği konusunda uyardı. Günümüzde çoğu iPhone modeli, çekim sırasında herhangi bir hareketin etkisini azaltmak için tasarlanmış optik görüntü sabitleme (OIS) ve kapalı döngü otomatik odaklama sistemlerine sahip. Apple kısa süre önce, yüksek genlikli titreşimlere uzun süre maruz kalmanın bu sistemlerin performansını düşürebileceğini söyledi. Ayrıca, bunun sonunda fotoğraflar ve videolar için görüntü kalitesinin düşmesine de yol açabileceği ifade ediliyor.

Apple destek sayfasında, fotoğraf çekerken kamerayı yanlışlıkla hareket ettirirseniz ortaya çıkan görüntülerden kaynaklanan bulanıklıkları önlemek için bazı iPhone modellerinde OIS kullandığını açıkladı. OIS sistemi, kameranın hareketini algılayan ve görüntü hareketini ve bunun sonucunda oluşan bulanıklığı azaltmak için merceği uygun bir konumda hareket ettirmeye yardımcı olan bir jiroskop kullanıyor. Benzer şekilde, kapalı döngü AF sistemi, görüntüler ve videolarda odağı korumak için yerleşik manyetik sensörler kullanarak yerçekimi ve titreşim etkilerine direnmeye yardımcı olan bazı iPhone modellerinde mevcut. Sensörler, yerçekimi ve titreşim etkilerini ölçüyor ve hareketi telafi etmek için kamera merceğinin konumunu analiz ediyor.

Apple, hem OIS hem de kapalı döngü AF sistemlerinin sonunda iPhone’lardaki fotoğrafları ve videoları etkileyebilecek “belirli frekans aralıklarında yüksek genlikli titreşimlere uzun süreli doğrudan maruz kalma” nedeniyle bozulmaya karşı savunmasız olduğunu söylüyor. Bu anlamda yüksek güçlü veya yüksek hacimli motorlara sahip motosikletlere iPhone’un takılması önerilmiyor. Şirket ayrıca, moped ve scooter gibi küçük hacimli veya elektrikli motorlu araçlara iPhone takmanın da uzun vadede OIS ve AF sistemlerine zarar verme riski taşıyabileceğini belirtiyor. Bu durumlarda şirket, hasar riskini azaltmak için kullanıcıların iPhone’larını titreşim sönümleyici bir montaj parçasıyla bağlamalarını tavsiye ediyor.

OIS sistemi iPhone 6 Plus, iPhone 6s Plus, iPhone 7 ve iPhone SE (2020) dahil sonraki modellerin bir parçası. Kapalı döngü AF teknolojisi ise iPhone XS ve sonraki modellerde mevcut. Bu da tüm yeni iPhone modellerinin ağır titreşim oluşturan motosikletlerle kullanılmasının önerilmeyeceği anlamına geliyor.

Apple tarafından yeni iPhone 13 serisinin tanıtılacağı etkinlik ise 14 Eylül’de.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.