Anasayfa Haber Google, 2019 Yılından Bu Yana Binlerce Geçici İşçiye Düşük Ödeme Yapıyor

Google, 2019 Yılından Bu Yana Binlerce Geçici İşçiye Düşük Ödeme Yapıyor

Google FLoC

Guardian, Google’ın geçici işçi sıkıntısını örtbas etmek için çeşitli yollara başvurduğunu iddia ediyor.

The Guardian’ın yeni bir araştırması, Google’ın geçici işçilere yönelik muamelesini ayrıntılarıyla anlatırken, şirketin düzinelerce ülkede binlerce geçici işçiye yasadışı bir şekilde düşük ödeme yaptığını ve durumu örtbas etmeye çalıştığını ve maaş oranlarını düzeltmeyi iki yıldan fazla bir süredir ertelediğini belirtiyor. Guardian, şirketin bu hareketini büyük ölçüde geçici işçilere yönelik yasal hak taleplerine maruz kalma potansiyeline ve basının olumsuz ilgisini çekme korkusuna dayandırıyor.

Google, teknoloji imparatorluğu çevresinde çeşitli amaçlar için birçok geçici işçi çalıştırmakta. Birleşik Krallık, Avrupa ve Asya’daki birçok ülkede ise bu işçilere normal çalışanlar kadar maaş ödenmesini zorunlu kılan yasalar bulunuyor. Google Baş Uyum Sorumlusu Spyro Karetsos, Guardian’a konuşarak şunları söylemiş; “Ekip bazı yıllarda karşılaştırmalı oran ölçütlerini artırmamış olsa da geçici personel için fiili ücret oranları bu dönemde defalarca arttı. Çoğu geçici personel, karşılaştırma oranlarından önemli ölçüde daha fazla ödeme alıyor. Ancak bu sürecin, şirket olarak benimsediğimiz yüksek standartlara uyumlu bir şekilde yürütülmediği ortadadır. Kapsamlı bir inceleme yapıyoruz ve ekibin henüz ele almadığı ödeme tutarsızlıklarını belirlemeye ve ele almaya kararlıyız. Kısacası, burada neyin yanlış gittiğini ve bunun neden olduğunu bulup düzelteceğiz.”

Google Reklamlar

Google, gösterişli kampüsleri ve tam zamanlı çalışanları için cömert avantajlarıyla tanınmakta. Ancak şirket, aynı zamanda ikinci sınıf bir gölge işgücü tanımlamasıyla eşit sayıda geçici işçi de çalıştırıyor. Bloomberg, 2018 yılında Google’ın geçici işçi kullanımını ayrıntılı olarak ele almıştı. Bloomberg’e göre geçici işçiler, yemek servisi yapıyorlar ve ofisleri temizliyorlar. Aynı zamanda kod yazıyorlar, satış çağrılarını yönetiyorlar, personel alıyorlar, YouTube videolarını görüntülüyorlar, sürücüsüz arabaları test ediyorlar ve hatta tüm ekipleri yönetiyorlar. Ancak The Guardian’ın raporuna göre tüm bu işleri yürüten geçici işçilerin bir sağlık sigortası bile bulunmuyor.

Son olarak rapora ve Google yetkililerinin açıklamalarına göre, şirketin geçici işe alımlardan sorumlu genişletilmiş işgücü ekibinin düşük ücretli çalışanlar hakkında ne yapacağını bir süredir tartıştığını belirtelim. Ancak ekibin, çalışanlarla ilgilenmek yerine öncelikle Google’ın itibarı ile ilgilendiğini belirtmekte fayda var.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi