Anasayfa Haber AMD: ARM Tabanlı İşlemciler İçin Deneyimliyiz

AMD: ARM Tabanlı İşlemciler İçin Deneyimliyiz

Ryzen 5000 Üretimi

ARM mimarisi son yıllarda daha fazla önem kazanırken AMD cephesi de bu alanda tecrübeli olduklarını ve gerektiğinde yeni işlemciler üretebileceklerini söylüyor.

AMD’nin CFO’su Devinder Kumar, kısa süre önce şirketin gerektiğinde ARM çipleri üretmeye hazır olduğunu belirtti. Yetkili isme göre şirket müşterileri ARM tabanlı çözümler üzerinde AMD ile birlikte çalışmak istiyor.

Kumar, AMD’nin bu konudaki tutumuyla ilgili bir soruya şöyle yanıt verdi:

Size kendi bakış açımdan söyleyeyim. x86, ARM veya hatta diğer alanlar olsun, bilgi işlem çözümlerine baktığınızda, bu bizim için yatırıma odaklandığımız bir alan. ARM ile çok iyi bir ilişkimiz var ve müşterilerimizin çözümler sunmak için bu ürünle bizimle çalışmak istediğini anlıyoruz. x86 alanı dışında devam etmeye hazırız, ancak x86’nın bu alanda baskın bir güç olduğuna inanıyoruz.

CFO’nun söylemleri, AMD’nin şu anda devam etmekte olan ARM projeleri olduğuna dair somut işaretler vermiyor. Yine de şirket müşterilerinin AMD’den ARM tabanlı yongalar satın almakta istekli olduğu açıkça onaylandı.

Öte taraftan AMD CEO’su Lisa Su, bu yılın başlarında JPMorgan Global Teknoloji etkinliğinde “Bence AMD’nin ARM mimarisi konusunda çok fazla deneyimi var. ARM ile tarihimizde oldukça fazla tasarım yaptık. Aslında ARM’yi birçok açıdan bir ortak olarak görüyoruz.” demişti.

AMD aslında ARM lisansına sahip bir şirket ve 2017’de planlandığı gibi ortaya çıkmayan ve K12 mimarisine dayanan bir proje mevcut. Uzun lafın kısası, AMD’nin ARM mimarisi hakkında tecrübesi olduğunu söyleyebiliriz.

Buna ek olarak, geçtiğimiz yılın sonlarında AMD’nin Apple M1 rakibi işlemciler geliştirme ihtimalinden ve çeşitli söylentilerden bahsetmiştik. Sonrasında ise bu konuyla ilgili yeni gelişmeler yaşanmadı.

Kırmızılılar, müşterileri için ARM tabanlı yongalar tasarlamaya hazır görünüyor, ancak bunun ne zaman olacağı belli değil ve en azından yakın zamanda pek olası görünmüyor.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.