Anasayfa Haber Lazer Tabanlı İletişim Sistemi, 5 Kilometrelik Mesafeye Yüksek Hızlı Veri İletebiliyor

Lazer Tabanlı İletişim Sistemi, 5 Kilometrelik Mesafeye Yüksek Hızlı Veri İletebiliyor

Project Taara, fiber optik kablolarla iletişimin oldukça pahalı olduğu bölgelerde kullanılmak üzere geliştirildi.

Alphabet, lazer tabanlı bir iletişim sistemi olan Project Taara’nın (20 Gbps) prototip uygulamasının 5 kilometrelik bir mesafeye 700 terabayttan fazla veri iletmeyi başardığını duyurdu. Tasarlanan sistem, bilgileri Afrika kıtasındaki Kongo nehri boyunca başarıyla ileterek Brazzaville ve Kinşasa kasabalarını birbirine bağladı.

Bu proje, bir fiber optik çözümü için altyapı yatırım maliyetinin ekonomik olarak mümkün olmadığı yerlerde fiber optik düzeyde iletişim hızı sağlamayı hedefliyor. Project Taara, aynı başarıyı etmek için 250 millik fiber ağ kablosunun döşenmesi gereken yüksek hızlı bağlantıyı sağlamayı başardı.

Yeni sistemde Alphabet’in stratosferik helyum balonlarını kullanarak kırsal alanlara yüksek hızlı internet bağlantısı sağlama konusundaki keşiflerinden biri olan Project Loon için geliştirilen Serbest Uzay Optik İletişim teknolojisi kullanıldı. Alphabet, Project Taara bağlantısının test süresi olan 20 gün boyunca faaliyette olduğunu ve burada %99,9’luk bir sinyal kullanılabilirlik düzeyine ulaştığını, yani neredeyse kesintisiz olduğunu söylüyor.

Lazer sistemi, lazerlerin yalnızca gerektiğinde lazer gücünü artırmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra veri girişi ve çıkışı sağlayan çanakların +/- 5 dereceye kadar ayarlanmasını sağlayan otomatik ayarlama özelliğine sahip. Geliştirme aşamasında olan sistemin şu anki hedefi, 10 kilometre uzakta bulunan ve 5 santimetrelik bir hedefi tutturacak kadar hassas bir ışık huzmesi oluşturmak.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.