Anasayfa Haber AMD’nin AM5 ve SP5 Soketli İşlemcileri İçin Tasarlanan Soğutucular Göründü

AMD’nin AM5 ve SP5 Soketli İşlemcileri İçin Tasarlanan Soğutucular Göründü

Yeni nesil sunucu işlemcileri için hazırlanan soğutucular şimdiden hazır ve AMD’nin resmi duyurusu bekleniyor.

AMD, önümüzdeki yıl Zen 4 mimarili Raphael işlemcileriyle birlikte AM5 soket yapısına geçmeyi planlıyor. Geçmişteki sızıntılarda mevcut eski soğutucuların yeni soketle uyum sağlayacağını öğrenmiştik. Sunucular için soğutucular üreten CoolServer ise AM5 ve yeni nesil Genoa işlemcilerinin kullanılacağı SP5 sokete uyumlu soğutucularını listelemeye başladı.

Soğutma sistemleri, 240W’a kadar AM5 CPU’ların yanı sıra 400W’a kadar SP5 işlemciler için derecelendiriliyor. Şirketin adından da anlaşılacağı gibi, bu soğutucuların sunucu işlemcileri için tasarlandığını belirtelim.

AMD’nin yaklaşmakta olan AM5 ve SP5 yapıları, DDR5 bellek desteği ve yeni nesil CPU’lar için daha yüksek termal tasarım gücü dahil olmak üzere birçok önemli iyileştirme getirecek. LGA1700 170W’a kadar TDP’leri desteklerken, SP5 ( LGA6096) 1ms için de olsa 700W’a kadar TDP’yi destekleyecek şekilde ayarlandı. Ryzen 6000 serisi Raphael CPU’ların PCIe 5.0’ı desteklemesi beklenmese de, her iki form faktörünün de sonunda PCIe Gen 5’i destekleyen CPU’lar için kullanılacağı tahmin ediliyor.

CoolServer şu anda AMD’nin sunucuları için tasarlanan AM5 işlemcileri için beş soğutucunun yanı sıra 240W olarak derecelendirilen bir soğutma sistemi listeliyor. Şirketin EPYC ‘Genoa’ CPU’ları için SP5 soğutucu serisi ise şu anda dört model içeriyor. Üretici, AM5 ve SP5 platformları için soğutucularını tam olarak ne zaman piyasaya süreceğini henüz açıklamadı.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.