Anasayfa Haber Microsoft, Xbox Series Konsollar İçin Ucuz SSD Hazırlıyor Olabilir

Microsoft, Xbox Series Konsollar İçin Ucuz SSD Hazırlıyor Olabilir

xbox series x depolama genişletme

Yakında piyasaya çıkacak olan Xbox genişletme kartı her ne kadar uygun fiyatlı olsa da kapasitesi de aynı ölçüde düşüyor.

Sony, PlayStation 5 oyun konsollarındaki genişletme yuvasını yeni yazılım güncelleştirmesiyle birlikte aktif hale getirmişti. Öte taraftan Microsoft’un Xbox Series X|S konsolları da SSD yükseltmesini destekliyor. Ancak özel bir slota sahip olan konsollar, yalnızca Seagate tarafından üretilen tescilli genişletme kartlarıyla uyumlu çalışıyor.

Yakın bir zaman önce Xbox Series oyun konsollarına farklı SSD’ler takmanın bir yolu bulunmuştu. Yeni bir rapora göre bakılırsa Microsoft, çok daha ucuz ve düşük kapasiteli bir depolama çözümü üzerinde çalışıyor. Yeni ürün yine Microsoft ve Seagate tarafından geliştirilecek ve 150 dolar civarında fiyatla satılacak.

Microsoft’un Xbox Series X|S için depolama kartları, Xbox Velocity Mimarisini desteklemek ve dahili bir SSD kadar hızlı olmak zorunda. Şu anda Seagate’in 1 TB kapasiteli depolama kartı resmi olarak olarak tek yükseltme seçeneği ve 220 dolarlık fiyata sahip. Buna karşılık, standart 1 TB M.2 NVMe SSD’ler 100-130 dolar civarında değişiyor.

XboxSquad.fr, Microsoft ve Seagate’in depolama seçeneklerini daha ucuz hale getirmek için 14 Kasım 2021’den itibaren Avrupa’da satışa sunulacak 500 GB’lık bir model hazırladığını söylüyor. Ayrıca Fransa’daki birçok mağazanın yeni SSD’leri listelediği, ancak ürün piyasaya sürülmediği için tekrar sayfalardan kaldırıldığı belirtiliyor.

Seagate için Xbox Series X|S genişletme kartlarını yapmak ucuz değil. Zira SSD’lerin çok özel bir dizi özelliği (belirli bileşenler ve bellenim) desteklemesi, belirli performans standartlarını karşılaması ve tescilli bir form faktörü kullanması gerekiyor. Nitekim 500 GB kapasiteli model, yine 500 GB M.2 NVMe SSD’lere göre çok daha pahalı olacak.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.