Anasayfa Haber Windows 11 22000.194 Yapısı Kullanıma Sunuldu

Windows 11 22000.194 Yapısı Kullanıma Sunuldu

Windows 11

Yeni iyileştirmelerle gelen Windows 11 22000.194 yapısı, sanal makinelerde TPM 2.0 gereksinimlerini zorunlu kılıyor.

Windows 11 22000.194 sürümü bugün itibarıyla Windows Insider programındaki test kullanıcıları için sunuldu ve nispeten küçük bir güncelleme diyebiliriz. Önceki toplu güncellemeler gibi, 22000.194 yapısı da hata düzeltmeleri ve genel iyileştirmelere odaklanıyor.

Yeni yama “x64 tabanlı Sistemler için Windows 11 için 2021-09 Toplu Güncelleştirmesi (KB5005635)” olarak adlandırılıyor ve resmi olarak beta test kullanıcıları tarafından kullanılabiliyor. Ancak, bu güncelleme Dev Channel’daki desteklenmeyen cihazlar için de mevcut ve doğrudan Windows Update’ten indirilebilecek.

Uygulama Güncellemeleri

Microsoft, yenilediği Ekran Alıntı Aracı, Hesap Makinesi ve yeni Saat uygulamasını kullanıcılar için indirmeye sunulacak. Bu uygulamaların güncellemelerini Mağaza’da görebilirsiniz.

Hata Düzeltmeleri

  • Bir kontrast temasını etkinleştirip tekrar devre dışı bıraktığınızda başlık çubuklarında bazı durumlarda simge durumuna küçült/büyüt/kapat düğmelerinin görülmesini ve kullanılmasını zorlaştıran bir sorun giderildi.
  • Belirli bağlı cihazlarda Bluetooth’un kullanılmasını engelleyen bir kilitlenme sorunu giderildi.
  • Belirli uygulamalarda, özellikle Japonca altyazılarda beklendiği zaman altyazıların görünmemesine neden olan bir sorun düzeltildi.
  • Modern bekleme sırasında belirli bilgisayarların hata denetimi yapmasına neden olan bir sorun düzeltildi.
  • Ayarlar’daki arama kutusuna belirli 3. taraf IME’lerle yazarken, arama kutusuna eklenen karakterlerin görüntülenmemesine neden olabilecek bir sorun ele alındı.
  • PowerShell’in sonsuz sayıda alt dizin oluşturmasına neden olan bir sorun düzeltildi.

Sanal Makinelerde TPM 2.0

Bugünkü toplu güncellemeden sonra Windows 11 artık TPM 2.0 olmadan sanal makinelere yüklenemeyecek. Daha önce Microsoft, kullanıcıların minimum donanım gereksinimlerini karşılamayan sanal makinelere yeni işletim sistemini yüklemelerine izin veriyordu. Yeni önizleme güncellemesinden sonra bu durum değişecek.

Şu anda TPM kullanmayan sanal makineler yeni toplu güncellemeleri almayacak. Hyper-V kullanıyorsanız 2. Nesil VM’ye geçebilir ve TPM modülünü etkinleştirebilirsiniz.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.