Anasayfa Haber NVIDIA ve AMD Ekran Kartlarında Fiyat Artışı Sürüyor

NVIDIA ve AMD Ekran Kartlarında Fiyat Artışı Sürüyor

Yeni nesil ekran kartları, liste fiyatından ortalama %70 daha fazla fiyatlarla satılıyor.

2021 yılının sonlarına doğru yaklaşıyoruz ve GPU sıkıntısı halen çözülebilmiş değil. Geçtiğimiz aylarda ekran kartı stoklarının iyiye gittiğinden ve fiyatların istikrarlı bir şekilde düşmeye başladığından bahsetmiştik. Ancak NVIDIA GeForce ve AMD Radeon grafik kartlarının fiyatlandırması ve bulunabilirlik oranı çok daha kötü hale geldi.

3DCenter‘ın yeni raporu, Avrupa bölgesindeki fiyatlandırma ve stok sorunlarını ele alıyor. GPU pazarı, son zamanlardaki kripto patlamasından ve sektörü engelleyen COVID-19 arz kısıtlamalarından bu yana toparlanmaya çalışıyor.

NVIDIA markalı ekran kartları, Ağustos ayının başlarındaki %59’luk orana kıyasla %70 daha pahalı halde satılıyor. AMD markalı kartlar ise %64 seviyesinde daha pahalı satılırken bugün bu oran %73’e çıkmış durumda.

Öte yandan GPU arz sıkıntısı, fiyatlandırma ile doğru orantılı olarak yükseliyor. Kullanılabilirlik oranı kötüleştikçe fiyatlar da artıyor ve eğer böyle devam ederse, yılın son çeyreğinde liste fiyatının tam iki kat üstünde fiyatlar ortaya çıkabilir.

Radeon RX 6800, Radeon RX 6800 XT, Radeon RX 6800 XT, Radeon RX 6600 XT, GeForce RTX 3070 Ti, RTX 3080 ve RTX 3090 gibi belirli modelleri stoklarda bulmak oldukça zor durumda. Radeon RX 6800 ve RX 6600 XT ise şu anda bulunması en zor kartlar ve stoklarda neredeyse hiç bulunmuyor. Ayrıca RX 6800 serisi kartların liste fiyatına kıyasla %100’ün üzerinde fiyatlarla satıldığı da gelen bilgiler arasında.

GeForce RTX 3080 Ti, liste fiyatına göre %30 civarında daha pahalı satılıyor. Ancak durum RTX 3080, RTX 3070, RTX 3060 ve bunların Ti sürümlerine gelince daha da kötüleşiyor. Fiyatlar kabaca %50 civarında daha pahalı.

Son haberlere göre COVID-19 kısıtlamaları nedeniyle NVIDIA ve AMD grafik kartlarının üretiminde yeni sınırlamalar söz konusu. Son olarak, RDNA 2 tabanlı kartlarının temelinde yer alan 7nm yongaların fiyatlarında artışlar beklediğimizi belirtelim.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.