Anasayfa Haber Rus Şirket, 32-Bit RISC-V Mikro Kontrolcü Geliştirdi

Rus Şirket, 32-Bit RISC-V Mikro Kontrolcü Geliştirdi

RISC-V mimarisi önem kazanmaya devam ediyor ve gelecekte birçok farklı alanda kullanılabilir.

Rusya ve Çin gibi devletler, batılı teknoloji devlerinden uzaklaşmak için büyük çabalar harcıyor. Yeni Mikron MIK32 yongasında gördüğümüz gibi, açık kaynaklı RISC-V mimarisi bu konuda önemli rol oynayacak gibi görünüyor.

Rusya, kendi CPU mimarisine (Elbrus) ve PC kurulumları için bazı platformlara sahip. Bununla birlikte çeşitli ARM tabanlı çipler ve kontrolcüler geliştiren Rus şirketler olduğunu biliyoruz.

Elbrus işlemciler, belirli görevler açısından kritik uygulamalara güç sağlamak üzere tasarlandı ve genel iş yükleri için verimli bir şekilde kullanılamıyor. Öte yandan Birleşik Krallık ve ABD gibi ülkelerde başka CPU mimarileri geliştirildi. Aslında neredeyse tüm destekleyici entegre devreler (IC) ve mikro kontrolcülerin temeli Avrupa veya ABD’ye dayanıyor. Bu da Rusya’nın kullandığı teknolojilerde kendi çözümlerine geçiş yapmasını bir hayli zorlaştırıyor.

İşte tam burada MIK32 yongalar devreye girmekte. Mikron tarafından üretilen MIK32, 32 MHz’de çalışan bir RV32IMC çekirdeğine sahip klasik bir mikro kontrolcü. Ayrıca I2C, UART, SPI, ADC, DAC arabirimlerinin yanı sıra çok sayıda zamanlayıcı ve bir kesme kontrolcüsü de dahil olmak üzere her türlü G/Ç desteğiyle birlikte geliyor.

Mikrodenetleyici, gaz/su sayaçları, endüstriyel sensörler ve sağlık ekipmanları dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde kullanım için müsait. Mikron, potansiyel geçişi daha kolay ve daha hızlı hale getirmek için bir yol haritasına sahip. Ancak müşterilerin gerçekten bu mikro kontrolcüleri kullanıp kullanmayacağını zaman gösterecek.

Çeşitli sektörlerde üretim yapan şirketler, uzun ömürlü cihazlarda kullandığı mikro denetleyicileri değiştirmeyi pek tercih etmeyebilir. Bu nedenle Mikron MIK32’nin kısa sürede yaygınlaşması pek mümkün görünmüyor. Yine de şirketin böyle bir MCU geliştirmesi RISC-V’nin geleceği açısından önemli.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.