Anasayfa Haber AMD, Önemli Performans Artışı Sağlayacak Linux Sürücüsü Üzerinde Çalışıyor

AMD, Önemli Performans Artışı Sağlayacak Linux Sürücüsü Üzerinde Çalışıyor

Linux oyuncuları için sevindirici bir haber geldi. Hazırlanan yeni AMD sürücüsü çok daha optimize çalışacak ve testlere bakılırsa ciddi kazançlar sağlayacak.

Steam Deck taşınabilir oyun konsollarında AMD imzalı donanımlar kullanılacağından bahsetmiştik. AMD ve Valve, Linux platformunda Ryzen tabanlı işlemcilerin performansını ve güç verimliliğini artıracak yeni bir CPU sürücüsü için yoğun bir şekilde çalışıyor.

AMD’nin geliştiricilerinden Ray Huang, X.Org Geliştiriciler Konferansı’nda (XDC2021) yeni sürücünün ayrıntılarını paylaştı. Sunuma göre Valve, Linux işletim sistemi çalıştıran tüm Intel ve AMD işlemcilerde kullanılan mevcut ACPI CPUFreq sürücüsüyle ilgili sorunlar keşfetti. Geliştirici, Proton uyumluluk katmanını kullanan oyunlarda, CPUFreq sürücüsünden Wine’a yapılan hatalı sysfs çağrılarından kaynaklanan performans sorunları buldu.

Bu Valve için önemliydi, peki neden? Valve, Steam Deck’in özel Zen 2 SoC ve Linux tabanlı SteamOS ile oyunları sorunsuz bir şekilde çalıştırmasını istiyor. Bu sorunun düzeltilmesini isteyen şirket, konuyla ilgili olarak AMD ile iletişime geçti. AMD ise eski ACPI sürücüsüyle ilgili Ryzen’in Linux’taki performansı ve güç verimliliği ile ilgili sorunlara neden olan başka sorunlar da keşfetti.

Yazılım ekibi, yeni CPPC sürücüsünde keşfedilen sorunları ele almaya başladı ve yeni bir sürücü hazırlanıyor. AMD, Ryzen 7 5750G ile yapılan ön testlerde yeni sürücünün Zen 3’ün watt başına performansını %10-25 oranında artırdığını keşfetti. TBench ve Speedometer 2.0’da OnDemand düzenleyicisini kullanarak güç verimliliğinde %10,6’lık bir bir iyileşme yaşandı. En büyük gelişme Gitsource Benchmark’ta görüldü ve aynı güç verimliliğinde %26.6lık bir iyileşme söz konusu.

Yeni CPPC sürücüsü henüz geliştirme aşamasında ve resmi çıkış tarihi bilinmiyor. AMD şu anda yeni sürücüyü Linux çekirdeğinde olabildiğince kararlı hale getirmek ve CPPC sürücüsünü resmi Linux çekirdeğine entegre etmek istiyor.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.