Anasayfa Haber Edward Snowden, ExpressVPN Kullanıcılarını Güvenlik Konusunda Uyardı

Edward Snowden, ExpressVPN Kullanıcılarını Güvenlik Konusunda Uyardı

ExpressVPN

Edward Snowden’a göre, ExpressVPN kullanıcılarının güvenliklerinden endişelenmeleri için birkaç neden bulunuyor.

2013 yılında ABD hükümetinin Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından düzenlenen uluslararası bir gözetim programını açıklayarak casusluk skandalını ortaya çıkarmasıyla ün kazanan bir güvenlik analisti olan Edward Snowden, insanlara ExpressVPN kullanmamalarını tavsiye ediyor. Snowden’ın bu tavsiyesi, sanal özel ağ servisinin Daniel Gericke’yi CIO olarak işe almasından sonra geliyor.

Snowden’ın bu uyarısının temel sebebi, Gericke’nin geçmişteki statüsü olabilir. Zira Daniel Gericke, ABD Adalet Bakanlığı tarafından Birleşik Arap Emirlikleri için casus araçları oluşturmayı içeren Project Raven’a katılmakla suçlanan üç eski ABD istihbarat ajanından biri. Gericke’nin içinde bulunduğu bu proje, ana amacının yanı sıra Amerikan vatandaşlarının, aktivistlerin ve devlet başkanlarının hacklenmesine yol açmıştı. Daniel Gericke’nin de içinde bulunduğu, Marc Bayer ve Ryan Adams’dan oluşan üç eski çalışanın, BAE orijinli siber güvenlik şirketi DarkMatter için bir hacker grubu olarak çalıştığı ortaya çıkmıştı.

ABD Adalet Bakanlığı, Amerikan ihracat kontrolünün ihlali, bilgisayar dolandırıcılığı ve erişim cihazlarıyla dolandırıcılık gibi suçlar nedeniyle üç eski çalışandan 1.685.000 $ para cezası ödemelerini talep ediyor. Peki, bu üç çalışanın böyle bir faaliyette bulunduğu nasıl ortaya çıktı? 2019 yılında haber ajansları, Birleşik Arap Emirlikleri’ne bir gözetim programının uygulanmasında yardımcı olan uzmanlar ekibinin parçası olarak Raven projesine katılan “Amerikalı paralı askerlerden oluşan gizli bir hacker ekibinin” faaliyetlerini anlatan bir rapor yayınlamıştı. Daha sonra mahkeme belgeleri de Gericke’nin BAE için bilgisayar korsanlığı ve casusluk yapan ekibin bir parçası olduğunu ortaya koydu.

EdwardSnowden
Edward Snowden

Snowden’ın endişesi bununla da sınırlı kalmıyor. Zira, ExpressVPN geçtiğimiz gün İsrail güvenlik şirketi Kape Technologies’e 1 milyar dolara satıldı. Kape Technologies şirketinin geçmişi de bilgi güvenliği açısından pek iç açıcı durmuyor. Zira şirket, 2018’deki marka değişikliğinden önce reklam yazılımları ile tanınıyordu.

ExpressVPN ise durumla ilgili yaptığı açıklama ile Gericke’nin operasyona dahil olduğunu açıkça reddetmedi. ExpressVPN, Twitter üzerinden yapılan açıklamada, “Daniel ile ilgili son birkaç gündeki haberlerin kullanıcılarımız arasında endişeler yaratmasını ve temel değerlerimize olan bağlılığımızı sorgulamak için bazı sebepler vermesini derinden üzüntüyle karşılıyoruz.” diyor. VPN uygulaması ayrıca, “Daniel’in uzmanlığına ve bunun müşterileri korumamıza nasıl yardımcı olduğuna değer versek de Project Raven’i tasvip etmiyoruz.” diyor ve Gericke’nin geçmişini, Gericke’yi işe aldıkları tarih olan Aralık 2019’dan önce de bildiklerini ancak onu işe almalarının tek sebebinin müşterileri korumak olduğunu belirtiyor.

Son olarak Snowden’ın uyarısı ve ortaya çıkan gerçekler ışığında kullanıcıların nasıl bir tepki vereceğini zaman gösterecek.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi