Anasayfa Haber Samsung, 200MP ISOCELL HP1 Kamera Sensörünün Özelliklerini Detaylandırdı

Samsung, 200MP ISOCELL HP1 Kamera Sensörünün Özelliklerini Detaylandırdı

ISOCELL HP1

Samsung, yeni nesil 200MP ISOCELL HP1 kamera sensörünü bir video ile tanıttı.

Samsung, bu ayın başlarında ilk 200MP mobil kamera sensörü ISOCELL HP1’i tanıtmıştı. Şirket, yeni kamera sensörünün tüm önemli özelliklerini daha basit bir şekilde açıklayan yeni bir video yayınladı. Şirket ayrıca, ISOCELL HP1’in yanı sıra yeni bir 50MP ISOCELL (GN5) kamerayı da tanıtıyor.

ISOCELL HP1, 200MP çözünürlüğe ve 0,64μm yerel piksel boyutuna sahip 1/1,22 inçlik bir kamera sensörü olarak nitelendirilebilir. Sensör, daha parlak ve net görüntüler için 4’ü 1 arada ve 16’sı 1 arada piksel gruplamayı destekliyor. 4’ü 1 arada piksel gruplama modu, 1,28μm piksel boyutunda 50MP fotoğraflar sunuyor. 16’sı 1 arada piksel gruplama modu ise 2,65μm piksel boyutuyla 12,5MP görüntüler sunuyor. Kamera sensörü ayrıca, güvenilir odaklama için Double Super PD otomatik odaklama özelliğine de sahip.

Samsung ISOCELL HP1

Samsung’un yeni kamera sensörü, 8K 30FPS ve 4K 120FPS video kaydı yapabiliyor. 4K video kayıt modu, nispeten geniş bir görüntü alanı sunmakta. ISOCELL HP1 ayrıca, 7,5FPS’te tam çerçeve hareketsiz görüntüleri de yakalayabiliyor. Bunun yanı sıra sensör, 10 bitlik görüntüleri yakalayabilmekte ve RAW8, RAW10 ve RAW12 görüntü biçimlerini desteklemekte.

Sensörün diğer özellikleri arasında daha düşük gürültü ve daha geniş dinamik aralık için Smart-ISO Pro ve Aşamalı HDR özellikleri yer alıyor. Ön Derin Hendek İzolasyonu (FDTI) özelliği ise foton emilimini artırarak ve pikseller arasındaki karışmayı azaltarak paraziti azaltıyor. Bunların yanı sıra, 200MP birincil kameraya sahip olacağı söylenen Galaxy S23’te henüz ISOCELL HP1 sensörünün kullanılıp kullanılmayacağının belli olmadığını belirtelim. Ancak, yaklaşan bir Xiaomi telefonunun, ki bu telefon muhtemelen Xiaomi 12 Ultra olacak, ISOCELL HP1 sensörünü kullanan ilk akıllı telefon olmasının beklendiğini de ekleyelim.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi