Anasayfa Haber Yeni PlayStation 5 Güncellemesi Performansı Artırıyor

Yeni PlayStation 5 Güncellemesi Performansı Artırıyor

PS5 Stok Sıkıntısı

PS5’in son güncellemesi, Control ve Devil May Cry gibi oyunlarda küçük miktarlarda FPS artışı sağlıyor.

Sony, geçtiğimiz hafta PlayStation 5 konsollar için harici M.2 desteği ve bazı yenilikler sunan büyük bir yazılım güncellemesi yayınlamıştı. Bu güncellemeyle birlikte en çok öne çıkan konu SSD desteğiydi ve bununla ilgili detaylı bir rehber hazırlamıştık. Ancak görünüşe göre yeni yamayla birlikte PS5’in performansı da arttı.

Bu performans artışı Digital Foundry tarafından tesadüfen keşfedildi. Aslında amaç, PS5’in orijinal ve hafif sürümünü karşılaştırmaktı ve performansın aslında eski makinede biraz daha iyi olduğu ortaya çıktı.

Gelen bilgilere göre Control ve Devil May Cry V Special Edition gibi oyunlarda kare hızı %3 ile %5 oranında arttı. Testler muhtemelen yalnızca bu oyunlarla yapıldı ve diğer oyunlarda da benzer performans kazançları olabilir.

PlayStation 5 10 Milyon

Digital Foundry sonrasında bu tutartsızlığın nedenini keşfetti. Eski PS5’ler en son beta firmware sürümünü çalıştırıyordu ve bu da çeşitli oyunlarda küçük performans artışları sağlıyordu. Ek olarak beta üretici yazılımı, tüm PS5 sahipleri için en son güncellemeye dahil edildi,

Bu nedenle şimdi yeni ve eski model PS5’ler tamamen aynı şekilde çalışıyor. Aradaki performans farkları nispeten küçük olsa da Sony’nin PS5 performansını güncelleme yoluyla değiştirmeye istekli olması ilginç. Bu bağlamda aslında performans artışının hangi konudan kaynaklandığı tam olarak bilinmiyor ve Sony’nin kasıtlı olarak yaptığı bir şey olmayabilir.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.