Anasayfa Haber Yeni Windows 11 Uyumluluk Kontrol Aracı Kullanıma Hazır

Yeni Windows 11 Uyumluluk Kontrol Aracı Kullanıma Hazır

Yeni hazırlanan Windows 11 uyumluluk kontrol aracı herkes tarafından kullanılabiliyor ve daha düzgün çalışıyor.

Microsoft, hatırlarsanız kullanıcıların Windows 11 sistem gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını öğrenmesi için PC Health Check isimli bir araç yayınlamıştı. Bu araç en yeni sistemlerde bile uyumluluk sorunları bildirebiliyordu. Şimdi eski araç kaldırıldı ve güncel bir sürüm bizimle.

Yazılım oldukça basit çalışıyor ve sistemin Windows 11’i çalıştırmak için gereken minimum şartları karşılayıp karşılamadığını hızlı bir şekilde denetliyor. Bu noktada işlemcinin en az iki çekirdeğe ve 1 GHz üzerinde frekans hızına sahip olması gerektiği belirtiliyor. Ayrıca zaten destekli CPU listesini daha önce paylaşmıştık.

windows 11 uyumluluk aracı

Tekrar gelelim TPM 2.0 desteğine. Uygulamanın eski sürümünde sistem “Bu işlemci Windows 11 için desteklenmiyor” gibi bir uyarı veriyordu ve test başarısız oluyordu.

Şimdi ise uygulamada “TPM 2.0’ın desteklenmesi ve etkinleştirilmesi gerektiği” belirtiliyor. Bununla birlikte güncellenen mesaj, kullanıcıları TPM 2.0’ın bilgisayarda nasıl etkinleştirileceğini detaylıca açıklayan bir blog yazısına yönlendirme yapıyor.

Son olarak, yeni aracın yalnızca Insider’lar için değil, tüm herkes için kullanılabilir olduğunu belirtelim. İndirmek için Microsoft’un resmi Windows 11 sayfasına gidebilirsiniz. Bu sayfada en alt kısma indikten sonra “Download PC Health Check APP” butonuna tıklamanız yeterli.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.