Anasayfa Haber AMD ve MediaTek Yakında İş Birliğine Gidebilir

AMD ve MediaTek Yakında İş Birliğine Gidebilir

Gelecekte AMD tarafından geliştirilecek olan SoC’lerde MediaTek teknolojilerini görebiliriz.

DigiTimes, AMD ve MediaTek’in bir Ortak Girişim (Joint Venture) kurmak için görüşmelerde olabileceğini bildirdi. Yayına göre ortak girişim 5G, Wi-Fi ve hatta kablolu veri iletim denetleyicileri gibi SoC düzeyinde veri iletim teknolojilerine odaklanacak. Ortak girişimin gerçekleşmesi halinde, MediaTek’in geliştirdiği teknolojilerin AMD SoC’lere entegre edildiğini göreceğiz.

Görünüşe bakılırsa bu ortaklıkta daha çok dizüstü bilgisayarlar gibi mobil platformlar ön plana çıkacak. DigiTimes’a yakın kaynaklara göre bu ortak girişimden doğan SoC’ler ilk olarak 2024 yılında ürünlerde kullanılabilir. Ayrıca AMD ve MediaTek gibi iki devin geçmişte iş birliği yapmışlığı var.

AMD, MediaTek’in Wi-Fi 6 teknolojisini Ayaneo el konsolunda piyasaya sürülen AMD RZ608 yongalarına entegre etmişti. Modül AMD markalı olsa da aslında MediaTek’in MT7921K kablosuz iletişim modülünün yeniden markalanmış bir versiyonuydu.

Kaynağa göre kırmızı takım, veri iletim teknolojilerini entegre ederek dizüstü bilgisayar çözümlerini daha çekici hale getirmek istiyor. En önde gelen mobil SoC geliştiricilerinden ve zengin 5G çözümleri olan Tayvanlı MediaTek, Intel tarafından geliştirilen çözümlere iyi bir alternatif oluşturabilir. Bu bağlamda AMD ve Intel’in arasında ciddi bir rekabet olduğunu zaten biliyoruz.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.