Anasayfa Haber Eski AMD Ekran Kartları, Linux’ta Işın İzleme Desteği Alıyor

Eski AMD Ekran Kartları, Linux’ta Işın İzleme Desteği Alıyor

RX 6000

AMD RADV Vulkan sürücüleri, eski nesil Radeon GPU’larda bile ışın izleme desteğini kullanma olanağı tanıyor.

OpenGL ve Vulkan API’lerinin açık kaynaklı grafik kütüphanesi Mesa, en yeni RADV sürücülerine sahip eski AMD Radeon GPU’lar için Ray Tracing desteği kazandı.

Görünüşe bakılırsa AMD RDNA 2’nin yanı sıra RDNA 1, Vega ve Polaris GPU’lara sahip eski AMD ekran kartları da RADV ‘Radeon Vulkan’ sürücüleri ile Vulkan Ray izleme için destek alacak. Phoronix, projenin DSVK ve Valve için Vulkan üzerindeki diğer Direct3D çalışmalarıyla tanınan Joshua Ashton tarafından başlatıldığını söylüyor.

Bahsi geçen bu eski nesil mimariler, dahili olarak herhangi bir ışın izleme donanımı barındırmıyor. Ancak yazılım yöntemleri sayesinde ışın izlemeyi taklit etmek mümkün. Ashton, eski AMD GPU’larının CTS’yi (uyum testi paketi) geçtiğini ve RDNA 2 GPU’larla aynı olduğunu belirtiyor. Öte yandan Vulkan (RADV) sürücüleri halen RDNA 2 GPU’larda bile çok iyi çalışmıyor, bu nedenle RDNA 1 ve daha eski kartlarda düzgün çalışacağının bir garantisi yok.

Bazı kullanıcılar, RADV Vulkan Raytracing’i Navi 10 ve Polaris 10 GPU’larında çalıştırmayı başardı. Bir kullanıcı ise AMD Navi 10 GPU’sunda Quake 2 RTX çalıştırırken birkaç hatayla karşılaştı, ancak yeni bir derleme oluşturduktan sonra ışın izleme düzgün bir şekilde çalıştı.

Yazılımsal olarak ışın izleme desteği sunan kartlar, donanımsal özelliklere sahip ekran kartlarıyla karşılaştırıldığında performans ve kalite açısından çok daha gerideler. Bildiğiniz gibi bu işlev için NVIDIA’nın RT çekirdekleri ve AMD’nin RA çekirdekleri var. Ayrıca Intel de yeni Alchemist ekran kartlarında donanımsal olarak ışın izleme desteği sunulacak.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.