Anasayfa Haber Kioxia, İlk PCIe 5.0 SSD’sini Piyasaya Sürmeye Hazırlanıyor

Kioxia, İlk PCIe 5.0 SSD’sini Piyasaya Sürmeye Hazırlanıyor

KioxiaSSD

Kioxia, 14.000 MB/sn’ye ulaşabilen bir PCIe 5.0 SSD piyasaya sürecek.

Seagate şirketi, yalnızca birkaç ay önce saniyede 7.000 megabaytın üzerinde hızlarla Samsung ve Sabrent‘in başı çektiği PCIe 4.0 elit SSD kulübüne katılmıştı. Daha sonra CORSAIR, bu ay MP600 Pro ile bu gruba katılan en son firma oldu. Kioxia ise geçtiğimiz yıl PCIe 5.0 çağı için inşa edilmiş yeni nesil SSD’ler ile işleri bir adım daha ileri götüren ilk şirket olacağına söz vermişti. Şirket bu ay, Çin’deki CFMS 2021 etkinliğinde yaptığı sunum ile yeni teknolojiden bahsetti.

Kioxia’nın en çok lanse edilen yeniliği, her iki şirketin katı hal depolama ürünlerinde son beş yıldır kullanılan Western Digital ile işbirliği içerisinde oluşturulmuş bir 3D NAND katmanlama teknolojisine sahip BiCS Flash. Yaklaşan 6.nesil BiCS teknolojisi, önceki nesil 112 katmanlı BiCS’den yüzde 40 daha küçük bir kalıp üzerinde 162 katman barındırıyor. NAND hücreler, öncekinden 2,4 kata kadar daha hızlı programlanabiliyor ve ortalama olarak yüzde 66 daha hızlı yazma hızları sunuyor.

Şirket, daha fazla NAND katmanının istiflenmesinin pratik olmadığını da belirtmekte. Şirket tam da bu nedenle, halihazırda flash depolama yoğunluğunu ve performansını iyileştirmek için iki şey deniyor. Bunlardan ilki, hücre başına 5 bit (PLC) yapılandırmasını kullanmak. Ancak bunu yapmak, okuma ve yazma işlemleri için karmaşıklık eklenmesi demek. Bu uygulama yoğunluğu artırıyor ancak bunu dayanıklılık ve performans pahasına yapıyor. İkinci yol ise bir CMOS Under Array (CUA) yapısı veya bir CMOS Bonder Array (CBA) yapısı kullanarak katmanları birbirine daha yakın bir şekilde paketlemek.

KioxiaSSD

Kioxia bu çözümler ile 16 kanallı SSD kontrol yöntemlerini kullanarak sinyal bütünlüğü dışında, PCIe 5.0 arayüzü benimseyen birçok problemini çözmeyi başardığını söylüyor. Böylelikle PCIe 5.0 SSD’ler, bu yıl içinde kurumsal müşterilere örnek teşkil edecek şekilde piyasaya sürülebilecek. Gelecek yıl ise bahsi geçen SSD’lerin toplu gönderimleri başlayacak. Yeni SSD’ler ayrıca, günde bir ila üç sürücü yazma arasında dayanıklılık dereceleri ile 1,6 ila 30 terabayt arasındaki kapasitelerde sunulacak.

Son olarak Kioxia’nın, PCIe 5.0 sürücülerinin yakın zamanda PCIe 4.0 sürücülerinin yerini alacağını düşünmediğini belirtelim. Şirket bunun yerine, gelecek yıllarda hem veri merkezlerinde hem de tüketici cihazlarında eski teknoloji ile birlikte var olabileceklerini düşünüyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi