Anasayfa Haber Özel Soğutmalı Intel Arc Alchemist Ekran Kartları Üretimde Olabilir

Özel Soğutmalı Intel Arc Alchemist Ekran Kartları Üretimde Olabilir

Intel Xe-HPG GPU ray tracing

MSI, ASUS ve Gigabyte gibi üreticilerin Intel ile görüşme içinde olduğu ve özel soğutmalı ekran kartları tasarladığı iddia ediliyor.

Intel’in Arc Alchemist ekran kartları yaklaşırken çeşitli söylentiler de yayılmaya devam ediyor. MyDrivers ve ZOL’a göre ASUS, Gigabyte ve MSI gibi üreticiler, Alchemist GPU serisine dayalı kartların üretime başlamış durumda.

Intel’den Raja Koduri, yaptığı bir röportajda hem özel hem referans tasarım Arc ekran kartlarının gelebileceğini ima etmişti. Öte yandan söylentilere bakılırsa ASUS ve MSI, Intel ile Arc Alchemist projesi hakkında görüştüklerini doğruluyor. Ancak Gigabyte’ın bu konuda sessiz kaldığı belirtildi.

Intel DG2-512EU Mühendislik Örneği

ASUS, MSI ve Gigabyte, AMD ve NVIDIA markalı ekran kartlarını yıllardır üreten şirketler arasında yer alıyor. Henüz kesin bir açıklama olmasa da, aynı şirketlerin Intel için üretim yapma ihtimali yüksek görünüyor.

Bildiğiniz gibi Xe-HPG mimarili Alchemist serisini 2022 yılının ilk aylarında bekliyoruz. Bunun yanında lansmana bu önde gelen üç yönetim kurulu ortağının katılacağı bildiriliyor ve bunu görmemiz için birkaç ay beklememiz gerekiyor. Öte taraftan bu iç markanın yanı sıra farklı isimlerin Arc Alchemist serisine ait özel soğutmalı modeller ürettiğini görebiliriz.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.