Anasayfa Haber AMD, Sunucu Alanında En Yüksek CPU Pazar Payını Elde Etti

AMD, Sunucu Alanında En Yüksek CPU Pazar Payını Elde Etti

Yeni nesil EPYC işlemcilerle birlikte yüksek performanslı bilgi işlem tarafında şaha kalkan AMD, yükselişini sürdürüyor.

AMD’nin sunucu alanındaki çabaları meyvelerini vermeye devam ediyor. Kırmızı ekip, 64 çekirdekli CPU’larıyla birlikte büyük bir ivme yakalarken Google gibi bulut depolama devleriyle birlikte çalışmak için büyük çabalar harcadı. Aynı zamanda istemci CPU’ları ve GPU’ları yerine EPYC işlemcileri üretmeye öncelik verdiler.

AMD EPYC Milan Sunucu İşlemci CPU

Analist firması Omdia‘nın yeni raporuna göre AMD, son yıllardaki en yüksek sunucu CPU pazar payına ulaşmayı başardı. Rapora göre 2021’in ikinci çeyreğinde yaklaşık 3,4 milyon veri merkezi sunucusu satıldı. Ayrıca sunucu üreticileri, hiper ölçekli bulut hizmeti sağlayıcılarından gelen artan talep nedeniyle 21,5 milyar dolarlık kazanç elde etti.

AMD, veri merkezi sunucularının %16’sını ele geçirdi. Intel ise AMD’ye karşı bir miktar gelir payı kaybetti ve ARM tabanlı sunucular, sınırlı oranda olsa da ilerleme kaydetti. Analist şirket, Ampere Altra ailesinin yanı sıra Fujitsu ve Huawei yongalarının en başarılı sunucu sınıfı Arm SoC’leri olduğunu söylüyor.

Dünya Çapındaki Sunucu Satış Gelirleri

Büyük sunucu satıcılarından bahsedecek olursak, Dell EMC liderliğini sürdürdü ve 2021’in ikinci çeyreğinde 3.655 milyar dolar değerinde sunucu sattı. Şirketi 2.727 milyar dolar ile HPE takip ederken, Inspur 2.285 milyar dolar ile 3. sırada yer aldı.

AMD’nin Sunucu Alanındaki Gelişimi

Omdia, AMD’nin veri merkezi sunucularındaki elde ettiği %16’lık dilimin şirketin şimdiye kadar ulaştığı en yüksek pay olduğunu bildirdi. AMD, birden fazla araştırmacıya göre, hiper ölçekli bulut hizmeti sağlayıcılarından gelen talep ve sunucu pazarı büyüdükçe pazar payı kazanıyor.

Şu an AMD EPYC işlemcilerin Intel Xeon işlemciler üzerinde üstünlük kurduğu önemli konular var. Ancak tedarik sorunları ve çip kıtlığı nedeniyle sunucu sevkiyatları ve AMD’nin büyümesi bir nebze olsun yavaşlayabilir.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.