Anasayfa Haber Europol, Büyük Bir Siber Mafyaya Operasyon Düzenledi

Europol, Büyük Bir Siber Mafyaya Operasyon Düzenledi

İtalya merkezli siber mafyaya Europol tarafından operasyon yapıldı, 100 kadar suçlu yakalandı.

İnternet dolandırıcılığı, uyuşturucu kaçakçılığı, mülk gasp etme ve kara para aklama suçlarından aranan organize bir siber mafya İtalyan ve İspanyol kolluk kuvvetlerinin işbirliğiyle yapılan operasyon sonucu Europol tarafından yakalandı.

Santa Cruz de Tenerife, Torino ve Isernia şehirlerinde yapılan operasyonda 16 kadar eve baskın düzenlendi. Mafyanın merkezi ise Kanarya Adaları bölgesinde yer alan Tenerife şehrindeydi.

Europol tarafından yayınlanan bildiriye göre siber mafya yalnızca sanal alemde değil, faaliyetlerini gerçek hayatta da titizlikle yürütüyordu. Paravan şirketler yardımıyla elde ettikleri dolandırıcılık, SIM swapping ve oltalama faaliyetlerinden gelen paraları aklıyorlardı. Polis sonucunda 118 banka hesabı durduruldu, 106 kişi tutuklandı, 224 adet kredi kartı, SIM kartları, birtakım özel terminaller ve uyuşturucu bitki üretiminde kullanılan aletler ele geçirildi.

Aslında bu mafyanın siber alemle pek ilgisi yok, en azından herhangi bir siber saldırı düzenleyebilecek yetkinliğe sahip değiller. Sadece kendileri bilgisayar alanında bilgili olan bazı insanları suç ortağı alarak, iz kaybettirme ve para aklama faaliyetleri karşılığı piramit benzeri bir yapıda çalışıyorlardı. Elde ettikleri gelirleri ise genellikle silah kaçakçılığı ve uyuşturucu üretimi gibi diğer suç faaliyetlerini finanse etmek için kullanıyorlardı.

Her ne kadar alem sanal olsa da işlenen suçlar gerçek olduğu için yakalanmaları her halükarda kaçınılmazdı. Böylece büyük bir suç örgütü daha çökertilmiş oldu.

https://www.technopat.net/ https://www.akilgundogan.com/