Anasayfa Makale En İyi iPhone Yedekleme ve Geri Yükleme Yöntemi Hangisi?

En İyi iPhone Yedekleme ve Geri Yükleme Yöntemi Hangisi?

Yeni iPhone telefonunuza veri kaybı olmadan nasıl geçeceğinizi merak ediyorsanız en iyi yedekleme ve geri yükleme yöntemini açıklıyoruz!

Apple ustaca bir iPhone yedekleme sistemine sahip olsa da, perde arkasında geçişin planlandığı kadar sorunsuz gitmemesine neden olabilecek birkaç şey var. Hiçbir şey kaybetmemek için geçişi nasıl düzgün bir şekilde yaparsınız? Gelin rehberimiz ile birlikte bu konuya çözüm getirelim!

SIM kartı yeni telefonunuza takabileceğiniz ve bir gün arayabileceğiniz zamanları hatırlıyor musunuz? Mevcut olan tek “özelleştirme” telefon rehberinizdi ve bu fiziksel SIM kartta saklanıyordu. Telefonunuz kişi listesini tutabiliyor olsa bile, sınırlı SIM bellek boyutuna bağlı olarak, isterseniz her zaman SIM karta kaydedebilirsiniz. Zamanla, bazı satıcılar telefon verilerini kaydetmek ve geri yüklemek için PC araçları sunmaya başladı, ancak bunlar genellikle kişi listesi ve notlar gibi bazı ekstra verilerle sınırlı olarak yapılıyordu.

Günümüzün akıllı telefonlarında aktarılacak sonsuz sayıda veri var. Tüm modeller tonlarca bilgiyi tutabilir ve yeni cihazınızın eskisi gibi (ama daha iyi) görünmesini ve çalışmasını istiyorsanız, biraz zaman harcamanız gerekir. Ancak Apple ekosistemindeyseniz ve yeni telefonunuz da bir iPhone ise, sizinle paylaşmak istediğimiz birkaç ipucu olsa da geçiş çok daha kolay.

iPhone 3GS modelinden bu yana yedekleme vasıtasıyla yükseltme yapılarak sorunsuzca kullanım mümkün oldu. En güncel model ailesi olan iPhone 12 mini, 12, 12 Pro ve Pro Max’lerden de aynı şekilde iPhone 13 serisine geçiş gayet kolay olacak fakat yine de işleri sağlama almakta fayda var!

Apple birkaç veri aktarım mekanizması sunuyor ve bunların hepsi aynı değil. Mümkün olduğunca fazla veri tutmak istiyorsanız hangisini seçeceğinize karar vermeniz gerekecek!

iPhone Yedeklemeye Başlamadan Önce

Her iki iPhone’un da tamamen şarj olduğundan ve hedef cihazın kilitli olmadığından emin olun. Daha da önemlisi, yeni iPhone’unuzun, verileri aktarmak istediğiniz iOS’un aynı veya daha yeni sürümünü çalıştırmasıdır (iOS sürümlerinden bağımsız olarak çalışan “eşitleme” seçeneği hariç). Bu, yeni bir iPhone aldığınızda, normalde onu açtıktan hemen sonra yedekten geri yüklemeye veya eski diğer cihazı kullanmaya başlayamayacağınız anlamına gelir.

Önce iPhone’u yeni bir cihaz olarak kurmanız, ardından güncelleme yapmanız, ardından fabrika ayarlarına sıfırlamanız ve ancak o zaman yedeğinizden geri yüklemeniz daha sağlıklı olacaktır. Nedeni basit: iPhone’unuzu genellikle güncel tutarsınız, bu nedenle büyük olasılıkla iOS’un en son sürümünü çalıştırıyor ve yeni cihaz fabrikadan, yedeklemeyi almak için güncellenmesi gereken daha eski bir iOS sürümüyle gönderilebilir.

Peki neden bu kadar karmaşık olmak zorunda? Apple neden geri yüklemeden önce iOS’u güncellemiyor? Şirket bu konuda sessiz.

Yöntem 1: iCloud Senkronizasyonu

Bu, tüm Android kullanıcılarının aşina olduğu en hızlı ve en kolay yöntemdir. iPhone’unuzun iCloud ile mümkün olduğunca senkronize olacak şekilde ayarlandığından emin olmaktan başka özel bir şey yapmanız gerekmez (Ayarlar | Apple Kimliği | iCloud):

iPhone iCloud

Yeni cihazınızı Apple Kimliğinize bağlayın, senkronizasyon tamamlanana kadar bekleyin ve oradasınız. Bilgisayar gerekmez, ancak iCloud planınızda tüm verileri saklamak için yeterli alan olmalıdır.

Bu seçeneği kullanarak, yalnızca kişileriniz, yer imleriniz, göz atma geçmişiniz vb. gibi önemli veri parçaları eşitlenecektir. iCloud Fotoğraf Kitaplığı’nı etkinleştirirseniz, fotoğraflarınız da eşitlenecektir, ancak yine de, sahip olduğunuz boş alana dikkat etmenizde fayda vardır.

Yeni iPhone’unuzu kurarken, eskisinin şifresini girmeniz istenecektir. Bu, yeni aygıtı “güvenilir çevreye” eklemek için yapılır, böylece iCloud anahtar zincirine ve “uçtan uca şifrelenmiş” verilere tam erişim elde edilebilir.

Bu seçeneği kullanarak her şeyi geri alamazsınız; bazı uygulamalar, verilerini bırakın, kimlik bilgilerini bile eşitlemez.

Yöntem 2: Doğrudan Veri Transferi

Modern iOS sürümlerinde Apple, Hızlı Başlangıç seçeneğini kullanarak verileri doğrudan bir iPhone’dan diğerine aktarmanıza izin verir:

Yeni bir iPhone, iPad veya iPod touch’a veri aktarmak için Hızlı Başlangıç’ı kullanma

Dürüst olmak gerekirse, yoğun bir şekilde test etmedik. Apple’ın kablolu veya kablosuz olarak nasıl çalıştığı hakkında fazla ayrıntı vermemesi ve “Birden fazla cihazınız varsa, şifrelerini de girmeniz gerekebilir” gibi bazı noktaların gerçekten kafa karıştırıcı olması pek hoş değil. Daha açık konuşabilir misin sevgili Apple?

Bu muhtemelen yukarıda bahsedilen “güvenilir çevre” sorunu ile ilgili -ve evet hangi verilerin aktarıldığı (ve muhtemelen senkronize edildiği) bilgisi de eksik.

Yöntem 3: iCloud yedekle/geri yükle

iCloud yedeklemeleri, hakkında en çok şey bildiğimiz yöntem. Yerel yedeklemelere çok yakındırlar ancak birebir aynı değildirler; çok fazla veri eksik olur ve mümkün olduğunca (geri) almak istiyorsanız, bir iCloud yedeklemesinden geri yüklemeyi senkronizasyonla birleştirmeniz gerekecek.

Hızlı bir örnek: Mesajlar ve fotoğraflar bulutla senkronize edilirse, bulut yedeklemelerine dahil edilmezler. Fotoğraflarınızı ve mesajlarınızı yeni iPhone’unuzda geri istiyorsanız, geri yüklemeniz ve ardından senkronizasyon tamamlanana kadar beklemeniz gerekir.

iOS 15’ten önce başka bir olası sorun daha vardı: iCloud hesabınızda yeterli alan yoksa, iCloud yedeklemeniz oraya sığmayabilir (özellikle ücretsiz 5 GB kotasını kullanıyorsanız). iOS 15, iCloud hesabınızdaki boş alandan bağımsız olarak her boyutta geçici iCloud yedeklemeleri oluşturmanıza olanak tanıyan harika bir iyileştirmeye sahip.

Apple, iCloud yedeklemeleriyle çalışmak için herhangi bir seçenek sunmuyor, yalnızca bu yedeklerden yeni cihazlara geri yüklemenize izin veriyor. Yine de bunları indirmek için Elcomsoft Phone Breaker gibi üçüncü parti yazılımlar mevcut.

En iyi seçim: Yerel yedekleme (iPucu ile)

Bu, mümkün olduğu kadar çok veriyi geri yükleyen tek yöntemdir ve aynı zamanda en hızlısıdır. iTunes (Windows) veya Finder (macOS) ile yerel bir yedekleme oluşturmanız yeterlidir. Evet, bunun için bir bilgisayara ve bir kabloya ihtiyacınız var.

Peki ipucu nedir? En önemli kısım şu: Oluşturduğunuz yedeği bir parola ile koruduğunuzdan emin olun! Bunu yaparsanız, parolasız düz bir yedeklemeye kıyasla önemli ölçüde daha fazla veriyi yeni bir cihaza geri yükleyebilirsiniz.

Finder veya iTunes’daki Yedeklemeyi şifrele özelliği bilgilerinizi kilitler ve kodlar. Şifreli yedeklemeler, şifrelenmemiş yedeklemelerin yapmadığı bilgileri içerebilir:

  • Kayıtlı şifreleriniz
  • Kablosuz bağlantı ayarları
  • Web sitesi geçmişi
  • Sağlık verileri
  • Arama geçmişi

Bütün bu işlemlerin doğası olarak, geri yükleme işlemi sırasında yedekleme parolasını sağlamanız gerekecektir. Dolayısıyla bunu unutmayın, not alın!

Yine de, tüm veriler geri yüklenmez ve bazı uygulama verileri, birçok sistem eseri, konum verileri (Önemli Konumlar dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere) ve çok daha fazlası gibi kalan kısmı aktarmanın kesinlikle bir yolu yoktur.

Son olarak kafanıza takılan bazı detaylar için Apple Türkiye iPhone kurulum sonrası vb. durumlar için aşağıya iki rehber bıraktık.

13 Kasım 2016 tarihinde ilk yazısını yayımlayan yazar, 26 Ekim 2020 tarihinde Technopat ailesine katıldı. Makale yazmaya çalışmakla birlikte nadiren haberlere de yönelebiliyor. Uzunca süre Technopat'ta kalmayı amaçlayan Cevat Emre, makaleler sayesinde her gün gelişiyor ve sizlere yeni konularda çözümler sunmayı amaçlıyor.