Anasayfa Haber NVIDIA, Geliştiricileri DLSS Modellerini Deneyimlemeye Çağırıyor

NVIDIA, Geliştiricileri DLSS Modellerini Deneyimlemeye Çağırıyor

Oyun ve uygulama geliştiricileri, NVIDIA’nın süper bilgisayarını kullanarak derin öğrenme teknolojisini test edebiliyor.

NVIDIA, kısa süre önce geliştiricileri DLSS (Derin Öğrenme Süper Örnekleme) teknolojisi için en yeni yapıyı test etmeye davet etti. Yeşil takım, geliştiricilerin çeşitli testler yapmasını ve deneyimlerini resmi web sayfasındaki geliştirici formuyla birlikte sunmalarını istiyor. Şirketin bildirisi ise şu şekilde:

NVIDIA, geliştiricilerin Derin Öğrenme Süper Örnekleme (DLSS) için deneysel yapay zeka modellerini keşfetmelerini ve değerlendirmelerini sağlıyor. Geliştiriciler, deneysel Dinamik bağlantı kitaplıklarını (DLL’ler) indirebilir, en son DLSS araştırmalarının oyunlarını nasıl geliştirdiğini test edebilir ve gelecekteki iyileştirmeler için geri bildirim sağlayabilir.

Tensor Cores adı verilen NVIDIA RTX GPU’larında özel yapay zeka işlemcileri tarafından desteklenen NVIDIA DLSS teknolojisi, halihazırda 100’den fazla oyun ve uygulamada benimseniyor. Bunlar arasında Cyberpunk, Call of Duty, DOOM, Fortnite, LEGO, Minecraft, Rainbow Six ve Red Dead Redemption gibi oyun serileri yer alıyor ve yakında Battlefield 2042 desteği gelecek.

En önemlisi ise bu süreçte geliştiricilerin NVIDIA’nın süper bilgisayarını kullanarak eğitim ve test yapmaları mümkün. Bu sayede daha fazla oyun ve uygulamada görsel kalitenin arttığına tanık olacağız.

Şu anda aşağıdaki iki bağlantıdan indirilebilecek iki yeni deneysel DLSS Modeli bulunuyor. Teknoloji devine gönderilen geri dönüşler, son tüketicilere ulaşacak olan yeni DLSS sürümleri üzerinde etkili olabilir.

İlk test, geliştiricilerin “hareket halindeki iyileştirilmiş nesne detayını” ve “parçacık görünürlüğünü” deneyimlemesini sağlıyor. İkincisi ise uygulamalarda ve oyunlarda gölgelenme söz konusu olduğunda alternatif bir iyileştirme sunuyor.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.