Anasayfa Haber Google Meet, Canlı Çevrilmiş Altyazıları Test Ediyor

Google Meet, Canlı Çevrilmiş Altyazıları Test Ediyor

Google Meet Canlı Çevrilmiş Altyazılar

Google Meet, canlı çevrilmiş altyazılar özelliği ile dil bariyerini ortadan kaldırıyor.

Google Meet tarafından test edilen en yeni beta özelliği yabancı müşteriler, ortaklar, öğrenciler ve çalışanlarla görüntülü konferansların daha sorunsuz geçmesine yardımcı olabilir. Google, Meet servisinin standart canlı altyazılarından bir adım ötede olan program için canlı çevrilmiş altyazıları test etmeye başladı. Özellik başlangıçta İngilizce yapılan toplantıları İspanyolca, Fransızca, Portekizce ve Almanca’ya çevirebileceği şekilde destekliyor.

Özelliğin mevcut yinelemesi yalnızca Google Workspace Business Plus, Enterprise Standard, Enterprise Plus, Education Plus ve Teaching & Learning Upgrade kullanıcıları tarafından düzenlenen toplantılar için kullanılabilir durumda. İlgilenen yöneticilerin, özellik toplantılarında görünmeden önce erişim için başvurmaları gerekiyor. Bunu etkinleştirmek için, kullanıcıların Ayarlar’da Altyazıları açması ve altındaki Çevrilmiş Altyazılar’a geçmeden önce bunu İngilizce’ye ayarlaması gerekiyor. Kullanıcılar daha sonra çevrilmiş dil seçeneklerinden birini seçebilecekler.

Google duyurusunda: “Çevrilmiş altyazılar, dil becerisini iş birliğinin önündeki bir engel olarak kaldırarak Google Meet görüntülü görüşmelerinin daha küresel, kapsayıcı ve etkili olmasına yardımcı olur. Kullanıcıların içeriği tercih edilen bir dilde kullanmalarına yardımcı olarak, bilgi paylaşımını, öğrenmeyi ve ortak çalışmayı eşitlemeye yardımcı olabilirsiniz ve toplantılarınızın mümkün olduğunca etkili olduğundan emin olabilirsiniz.” diyor.

Google, İspanyolca, Fransızca, Portekizce ve Almanca dillerinde yapılan toplantılar için çeviri sağlamayı sunup sunmayacağı söylemiş değil. Ayrıca, özelliğin ne zaman daha yaygın olarak kullanıma sunulacağına dair bir zaman çizelgesinden de bulunmuyor.

Google Meet web sürümüne otomatik parlaklık özelliğinin geldiğini de hatırlatalım.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.