Anasayfa Haber Yeni MacBook Pro Dizüstü Bilgisayarlar 14:9 En Boy Oranıyla Gelebilir

Yeni MacBook Pro Dizüstü Bilgisayarlar 14:9 En Boy Oranıyla Gelebilir

Mini LED ekranlı MacBook Pro modelleri WWDC

Yeniden tasarlanan MacBook Pro dizüstü bilgisayarlar hakkında önemli detaylar sızdırıldı.

Apple, yakında çıkacak olan macOS Monterey işletim sisteminin beta sürümünde, yine yakında çıkacak olan MacBook Pro dizüstü bilgisayarları için ekran çözünürlüklerini yanlışlıkla açıkladı. Eğer bu bilgiler doğruysa, yeni 14 ve 16 inç ekranlı MacBook Pro’lar mevcut tüm Apple monitörlerinden daha yüksek çözünürlüğe sahip olacak. Bunun yanı sıra, belki de daha önemlisi, farklı bir en boy oranına sahip olacaklar.

MacRumors, Apple’ın macOS Monterey Beta 7’sinde şu anda şirketin retina monitörlerinden hiçbiri tarafından desteklenmeyen çözünürlüklere sahip iki retina ekranı listelediğini belirtiyor. İşletim sisteminin uzak gelecekte desteklenecek çözünürlükleri listelemediğini varsayarsak, yeni MacBook Pro 14 3024×1964 çözünürlük sunarken, yeni nesil MacBook Pro 16, 3456×2234 çözünürlüğe sahip olacak. Her iki LCD ekran da günümüz MacBook Pro’larında mevcut olan 227 PPI piksel yoğunluğu değerinden 257 PPI değerine yükselecek.

Apple’ın muhtemelen daha yüksek yerel çözünürlüklere sahip MacBook Pro’ları piyasaya sürdüğünü görmek güzel olsa da bundan daha önemli bir detay da gözlerden kaçmamalı. Zira bahsi geçen çözünürlükler, yeni nesil MacBook Pro’ların farklı bir en boy oranı sunacağını da gösteriyor. Öyle ki, yeni nesil MacBook Pro’lar günümüzün 16:9 en boy oranından farklı olarak 14:9 en boy oranına sahip olacak.

AppleMacBookPro

Yeni nesil MacBook Pro’ların yeni en boy oranları sunuyor olması iki olasılığa işaret ediyor. Birincisi, eğer bahsi geçen bilgiler doğruysa yeni MacBook Pro’ların, Apple’ın son yıllarda piyasaya sürdüğü tüm dizüstü bilgisayarlarından çok farklı bir tasarıma sahip olacağı. Bu da Temmuz ayından bu yana, yılın üçüncü çeyreğinde yeniden tasarlanmış MacBook Pro‘ları göreceğimize dair söylentileri destekliyor. İkincisi ise yeni dizüstü bilgisayarlarda Apple’ın yeni bir arkadan aydınlatma teknolojisi kullanabilecek olması. Yine bu olasılık da Apple’ın Mini LED arkadan aydınlatmalı LCD panelleri kullanacağı yönünde dolaşan söylentilerle destekleniyor.

Son olarak, yakında piyasaya sürülecek olan MacBook Pro dizüstü bilgisayarların gerçekten 14:9 en boy oranına veya yeni çözünürlük değerlerine sahip olup olmayacağının kesin olmadığını belirtelim.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü Son Sınıf Öğrencisi