Anasayfa Haber Çin’de Yaşanan Zorunlu Elektrik Kesintileri Teknoloji Dünyasını Nasıl Etkiliyor?

Çin’de Yaşanan Zorunlu Elektrik Kesintileri Teknoloji Dünyasını Nasıl Etkiliyor?

Apple, Intel, NVIDIA ve Qualcomm gibi önemli şirketlerle birlikte çalışan ve birçok alanda hizmet veren şirketler, Çin hükümeti tarafından uygulanan elektrik kesintileri nedeniyle üretime ara vermek zorunda kaldı.

Çin, dünyanın en büyük enerji tüketicisi ve aynı zamanda en büyük karbondioksit yayan ülke olarak ilk sırada yer alıyor. Çin hükümeti, enerji taşıyıcı fiyatlarındaki artışları sınırlamak ve emisyonlarını azaltmak için birkaç büyük üretim merkezine giden gücü geçici kesmeye karar verdi. Yönetim ayrıca endüstriyel elektrik arzını planlı olarak geçici olarak askıya almayı da planlıyor.

Bu tür baskıların kaçınılmaz olarak küresel elektronik tedarik zincirini ve Apple, Intel, NVIDIA, Qualcomm ve Tesla gibi devleri etkileyeceği söyleniyor. Öyle ki bazı şirketler diğerlerine göre çok daha fazla ölçüde etkilenecek.

Geçen hafta Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, BM Genel Kurulu’nda ülkenin ileriye yönelik olarak tek bir kömür yakıtlı elektrik santrali inşa etmeyeceğini, diğer enerji kaynaklarına bağımlılığı artıracağını ve 2060 yılına kadar karbon nötr hedefleri olduğunu söyledi. Ancak 2019 itibariyle Çin’deki elektriğin yaklaşık %64-65’i kömürden geldi.

Çin hükümeti, karbondioksit emisyonlarını kontrol etmek için birçok yüksek teknoloji üreticisinin bulunduğu Jiangsu, Zhejiang ve Guangdong eyaletlerinin toplam enerji tüketimini azaltmasını istiyor. Nikkei’nin raporuna bakılırsa yeni enerji verimli ekipmanları hızlı bir şekilde kurmak imkansız olduğundan, birçok ildeki yerel yönetimler endüstriyel müşterilere ve alışveriş merkezlerinde her ay birkaç günlük elektrik kesintisi yapmayı planlıyor.

Bildiğiniz üzere dünyadaki tüketici teknolojisinin büyük bir miktarını Çin üretiyor. Bu tür kısıtlamalar ise zaten sıkıntılarla boğuşan elektronik ve yarı iletken endüstrisi üzerinde küresel bir etki yaratabilir.

Bazı Şirketlerde Üretim Durabilir

Intel, NVIDIA ve Qualcomm gibi şirketlere hizmet veren çok sayıda Tayvanlı dış kaynaklı yarı iletken montaj ve test (OSAT) sağlayıcısının Çin’de üretim tesisleri bulunmakta. Son zamanlarda bu şirketler, yerel yönetimlerden Jiangsu’daki tesislerinde üretimi birkaç gün durdurmalarını emreden bir bildiri aldı.

ASE Technology, Infineon ve NXP ile çalışan ve çip paketleme malzemelerinin tedarikçisi olan Chang Wah Technology, 26 Eylül’den ay sonuna kadar üretimin durdurulması için bir gelen talebi doğruladı.

Apple ve Tesla’ya mekanik parça tedarik eden Eson Precision Engineering de 26 Eylül’den 30 Eylül’e kadar üretimi durdurma emri verildiğini ancak müşterilerinin taleplerini işçilerden gece vardiyasında çalışmalarını isteyerek karşılamaya çalışacağını söyledi.

Baskılı devre kartlarının (PCB’ler) önemli bir üreticisi olan Unimicron Technology ise Jiangsu eyaletindeki üretim tesislerini durduracak, ancak talepleri karşılamak için başka yerlerdeki tesislerden gelen üretimi artıracak.

Yarı İletken Üretimi Etkilenmiyor

DigiTimes‘a göre yarı iletken üreticileri de dahil olmak üzere bazı şirketlere kısıtlamalar uygulanmayacak. Reuters, bu nedenle TSMC ve UMC fabrikalarının faaliyetlerine devam edeceğini söylüyor.

Bir başka rapora göre dünyanın en büyük EMS (elektronik üretim hizmetleri) sağlayıcısı Foxconn, Pazartesi günü erken saatlerde Longhua, Guanlan, Taiyuan ve Zhengzhou’daki üretim tesislerini kapattı. Bildiğiniz gibi Foxconn, iPhone, iPad ve MacBook gibi sayısız teknolojik ürün üreten Apple’ın bir numaralı üretim ortağı.

Bir başka büyük iPhone montajcısı olan Pegatron, Pazar gecesi Nikkei’ye verdiği bilgilerde üretim tesislerinin her zamanki gibi çalıştığını söyledi. Bunun yanında, şirketin dizel jeneratörleri hazır ve yetkililer güç kısıtlamaları nedeniyle yerel operasyonları durdurmasını emrederse, bu jeneratörler devreye girecek.

Özet

Çin genel olarak dünyanın en kirli ülkeleri arasında yer almasa da normal ülkelere göre çok daha fazla karbondioksit salıyor ve emisyonları 2030’a kadar artmaya devam edecek. Çin hükümeti ise emisyonları ve enerji tüketimini kontrol etmeye çalışıyor ve oldukça sert önlemler alıyorlar.

Büyük elektronik üreticilerinin elektrik kesintilerinden etkilenmeyen bölgelerde üretim tesisleri bulunuyor. Bu şirketler talebi karşılamak için başka yerlerdeki tesislere yönelebilir. Böyle bir şansı olmayan üreticiler ise üretim hedeflerine ulaşmak ve kayıp geliri telafi etmek için gece vardiyaları başlatacak.

Ticari şirketler kısıtlamalara mecburen uyum sağlayacak ve sevkiyat hedeflerine ulaşmanın yollarını arayacak. Bu da emisyonlarının ve enerji tüketiminin aynı kalacağı anlamına gelmekte. Öyle ki bu kesintiler, zaten sorunlar yaşayan elektronik tedarik zinciri üzerinde geçici de olsa olumsuz etkilere yol açacak.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.