Anasayfa Haber Çin’deki Zorunlu Elektrik Kesintileri Yarı İletken Sektörünü de Vurdu

Çin’deki Zorunlu Elektrik Kesintileri Yarı İletken Sektörünü de Vurdu

2nm Yonga Üretimi 2024 Yılında Başlayabilir: MBCFET Transistörler

Çin’de yaşanan zorunlu elektrik kesintileri, teknoloji dünyasına hizmet veren yüzlerce şirketin olumsuz etkilenmesini sağlıyor.

Söz konusu teknoloji ve elektronik üretimi olduğunda akla ilk gelen ülke şüphesiz Çin. Hatırlarsanız kısa bir süre önce ülkede yaşanan elektrik kesintilerinden ve teknoloji dünyasına olan etkilerinden bahsetmiştik. Görünüşe göre Çin’in birçok eyaletindeki zorunlu elektrik kesintileri, şimdiye kadar başlangıçta tahmin edilenden daha fazla soruna neden oldu.

Güncel raporlara göre ASE Technology ve GlobalWafers endüstriyel elektrik kesintilerinden doğrudan etkilendi. DigiTimes‘a göre AMD de dahil olmak üzere hemen hemen her çip tasarımcısına hizmet veren çip testi ve paketleme devi ASE Technology, müşterilerine Kunshan’daki üretim tesisinin kısıtlamaları nedeniyle 30 Eylül’e kadar çalışamayacağını bildirdi.

Öte yandan, TSMC ve UMC elektrik kesintilerinden doğrudan etkilenmedi lakin bölgedeki ortakları etkilenmiş görünüyor. ComputerBase’in raporuna göre wafer tedarikçisi olan GlobalWafers’a üretimi durdurması emredildi.

Çin’in Jiangsu, Zhejiang ve Guangdong eyaletlerindeki yerel yetkililer, en iyi CPU’lardan bazılarını üreten TSMC ve UMC gibi dökümhanelere doğrudan müdahale etmiyorlar. Zira bu şirketlerin sürekli üretim döngüleri var ve kolaylıkla üretimi durduramıyor veya yeniden başlatamıyorlar.

TSMC 2nm

Çin’deki litografik çip üretimi doğrudan etkinlenmiyor, ancak yine de bir sorun var. Jiangsu, Zhejiang ve Guangdong eyaletleri kendi tedarik zincirlerine sahip üretim merkezleri haline gelmiş durumda. Bu bağlamda bazı şirketler faaliyetlerini durdurduğunda, gerekli malzemeleri zamanında temin edemeyen diğer birçok şirket doğrudan zarar görüyor.

FocusTaiwan, ASE’nin duyurusunun şirketin hisselerinin %2,6 düşmesine neden olduğunu bildirdi. Dünyanın en büyük dış kaynaklı yarı iletken montaj ve test (OSAT) şirketi olan ASE, çeşitli ülke ve bölgelerde üretim tesislerine sahip. Bu nedenle Suzhou’daki operasyonların durdurulması bu tesisler tarafından hizmet verilen müşterileri etkileyecek.

Ülkenin enerji tüketimini ve karbondioksit emisyonlarını azaltma kararından etkilenen üç ilde yüzlerce şirket var. Bu nedenle, ekonomi ve yerel tedarik zincirleri üzerindeki kısa vadeli etkiler henüz tam olarak gün yüzüne çıkmış değil.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.