Anasayfa Video Huawei MateView 28.2 İnç Monitör İncelemesi

Huawei MateView 28.2 İnç Monitör İncelemesi

Huawei, telefon, akıllı aygıtlar, laptoplar derken, sonunda monitör modelleriyle de piyasaya giriyor.

Telefonunuzu ya da dizüstü bilgisayarınızı kablosuz olarak ya da USB Type-C üzerinden bağlayabildiğiniz yeni nesil bir monitör var karşımızda. Huawei MateView her türden bilgisayar ile çalışacak şekilde tasarlanmış. Ancak elbette marka kendi cihazları için bazı kolaylıkları da ön plana çıkartıyor.

Huawei Shop Fiyatı İçin Tıklayınız

Tasarım Özellikleri

MateView özellikle iş, ofis ve ev kullanımı için tasarlanmış. Oyuncu monitörü arayanlar için şirket MateView GT diye ayrı bir seri de tanıttı. Biz de MateView’ın genel kullanım senaryolarına, renk kalitesine ve detaylarına bu açıdan baktık.

Alüminyum gövdesi ve incecik çerçeveleriyle muhteşem bir tasarıma sahip. Zarif, ince, az yer kaplıyor. Stand yükseklik, öne ve arkaya eğim desteğine sahip. -5 derece öne, 18 derece arkaya yatıyor ve 110 mm yükseklik esnekliğine sahip.

Monitör pazarına sonradan giren Huawei burada ilginç yeniliklerle dikkat çekmeyi amaçlamış ve başarmış. Kablolar standın içine gizlenmiş ve portlar standın ayağında alt kısma konulmuş. 2×5 Watt hoparlörler de kullanıcıya dönük ve stand ayağında bulunuyor.

OSD yani ayar menüsü de dokunmatik bir ekran altı kontrol şemasına sahip. Bir kez dokunarak ilerliyor, sağa ve sola kaydırarak geziyor, iki kez dokunarak bir önceki menüye dönüyorsunuz. Video izlerken dokunduğunuzda doğrudan ses ayarını açıyor ve kaydırarak kolayca sesi kısabiliyorsunuz.

Ekran Ve Bağlantı Portları

4K çözünürlükten fazlasını sunan MateView, 3840×2560 piksel ile 3:2 görüntü oranına sahip ve ekranı 28.2 inç boyutunda. Klasik 4K/3860×2160 ve 16:9 ekranlarla karşılaştırdığımızda yükseklik daha fazla. Bu da özellikle internet siteleri üzerinde çalışırken, dikey mobil içeriklerle ve kodlama ekranlarındayken daha fazla görülebilir alan demek. Ekran standart 27 inç genişliğinde olmasına karşın, dikey ek pikseller ile 27 inçlerden daha uzun ve çapraz ölçümde 28.2 inç çıkıyor.

Stand ayağının arkasında tam boy HDMI 2.0, mini DisplayPort, USB Type-C şarj girişi var. USB uçlu güç adaptörünü prize ve monitöre takıyoruz. Yan kısımda iki adet Type-A ve bir adet Type-C USB bağlantısı var. Yandaki Type-C portu hem 65 Watt güç ile laptopunuzu şarj edebiliyor, hem de Type-C DP bağlantısı olan bilgisayarlarda güç ve görüntü aktarımını bir arada yapabiliyor.

NFC Bağlantısı

Monitörün stand ayağındaki NFC kısmına telefonu dokundurduğunuzda kablosuz olarak telefonunuzu yansıtabiliyorsunuz. Huawei telefonlarda hem telefon ekranını olduğu gibi dikey yansıtabiliyorsunuz, hem de masaüstü bir Windows benzeri EMUI arayüzünde bilgisayar gibi kullanabiliyorsunuz. Bu esnada telefon dokunmatik bir kontrolcü oluyor ve ekranda imleç beliriyor.

Ancak hızlı çalışmak ve telefondaki işleri de MateView üzerinden halletmek için tavsiyemiz klavye ve fare bağlamanızdır. Klavye ve fare bağlantısını ister Bluetooth ile kablosuz yaparsınız, ister standın yanındaki iki Type-C portundan yararlanırsınız. Bu portlar laptopunuzu harici klavye ve fare ile kullanırken de oldukça faydalı.

Kablosuz görüntü aktarımında bilmeniz gereken önemli detaylar şöyle: MateView HSN-CBA sürümü kablosuz aktarım destekliyor. Bilgisayar ya da telefonun bu işlevi kullanabilmesi için Miracast teknolojisini desteklemesi gerekiyor. Miracast sadece Huawei’de değil pek çok cihazda bulunuyor. Bu sayede Huawei monitörünüzü sadece Huawei telefon ya da bilgisayarlarla değil, güncel pek çok donanım ile kullanabiliyorsunuz.

Renk Doğruluğu

Renk gamutunu üç farklı renk ayarında ölçtük: sRGB, DCI-P3 ve Doğal görünüm. Doğal görünüm çok geniş bir renk gamına sahip, sRGB fotoğraf düzenlemek, DCI-P3 video üzerinde çalışmak için iyi. Renk gamları bu sınıftaki monitörlere göre çok geniş ve canlı.

Ayrıca parlak, HDR400 destekli MateView 500 nit parlaklığa kadar ulaşabiliyor. Görüntüsünü çok beğeneceğiniz bir monitör, ancak panelin ortasıyla yanları arasında parlaklık farkları biraz fazla. Yani Panel Uniformity dediğimiz değer çok yüksek değil. Bu yüzden renk ve parlaklık yüksek olsa da, profesyonel seviyede bir tasarımcı monitörü değil.

Ofis işleri, yarı profesyonel düzenlemeler için ise çok uygun bir monitör. Düşük mavi ışık filtresini açabilirsiniz, Flicker Free olduğu için uzun kullanımlarda, parlaklığı kısınca ortaya çıkan gizli titreşim ve bazen yaşanan baş ağrısına karşı da önlemler alınmış. TÜV Rheinland sertifikasyonu var.

Sonuç Değerlendirmesi

Bilmeniz gereken bir önemli kısıtlama HDMI 2.0’da bu çözünürlükte 50 Hz sınırlaması olması. DisplayPort üzerinden masaüstü PC’ye bağlarsanız bu sınırlama yok, ancak HDMI 2.0 kullandıkları için burada bir kısıtlama var.

Yine her laptopun Type-C portu DP Alt Mode ve USB Data yani görüntü ve veri aktarımı destekli değil. Yeni Huawei modellerinde standart olsa da biraz daha eski modellerin Type-C portu sadece şarj destekliyor. Bu gibi durumlarda HDMI kullanmanız gerekiyor.

10 Bit olayına da açıklık getirelim, bu fiyat aralığında Native 10 Bit çok zor, 8 Bit+2 Bit FRC olarak sunuluyor. Bunu da DisplayPort üzerinden alabiliyorsunuz, HDMI üzerinden bağlantımızda dahili Intel grafik yongasına sahip bir laptopta biz 8 bit ayarını değiştiremedik. Ancak grafik kontrol merkezinizden 8 bit ayarını 10 bit yapabildiğiniz sistemlerde yapmanızı tavsiye ederiz.

Sonuç itibariyle özellikle mobil uygulama programcıları için biçilmiş kaftan diyebileceğimiz bir monitör var karşımızda. Dahili hoparlörleri, mikrofonları ile ister bir klavye fare seti takıp telefonunuzu bir bilgisayar gibi kullanın, ister laptop ya da PC’niz için ek, yüksek, ergonomik ve şık bir monitör daha ekleyin. Sonuçta kullanıcı deneyimi açısından çok iyi bir monitör olan Huawei MateView 28.2 rahatlıkla tavsiye ettiğimiz bir ürün.

1999'da dergi editörü olarak başlayan yolculuk Technopat Genel Yayın Yönetmeni olarak devam ediyor. #Teknoloji #video #sosyalmedya #rpg #android #kahve sever. [email protected]