Anasayfa Haber Mozilla Firefox 93 Yayınlandı

Mozilla Firefox 93 Yayınlandı

Firefox 93

Mozilla, AVIF görüntü desteği sunan Firefox 93 sürümünü duyurdu.

Mozilla tarafından Firefox web tarayıcısı 93 sürümüne güncellendi. Firefox 93 güncellemesi ile web’deki uyumluluğun yanı sıra, performans ve güvenliği de iyileştiren birçok yeni özellikle birlikte geliyor. Güncellemedeki en dikkate değer değişiklik ise mevcut görüntü biçimlerine kıyasla önemli ölçüde bant genişliği tasarrufu sağlayan AVIF görüntü desteğinin eklenmesi.

Güvenlik tarafında Firefox 93, artık güvenli olmayan HTTP adreslerinden dosya indirmenizi engellemeye çalışacak. Mozilla güvenli olmayan indirmeleri sisteminizin bir saldırgan tarafından ele geçirilmesine izin verebilecek büyük bir güvenlik riski olarak tanımlıyor. Güvenli olmayan bir yerden indirme yapmaya çalıştığınızda, risk konusunda uyarılıyorsunuz ve dosyayı kaldırmanız isteniyor. Tabii ki indirmeye izin verme seçeneğinin de mevcut olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Gizlilik tarafında baktığımızda ise Firefox 93, SmartBlock 3.0 teknolojisini sunuyor. SmartBlock, web sayfalarını bozmamaya çalışırken web’de sizi izleyen üçüncü taraf izleyicileri engellemeye çalışıyor. Üçüncü sürümde popüler Google Analytics komut dosyalarının değiştirilmesi için büyük ölçüde geliştirilmiş destek getiriliyor ve Optimizely, Criteo, Amazon TAM ve çeşitli Google reklam komut dosyaları gibi popüler hizmetler için de destek sağlanıyor.

Performans anlamında kritik derecede düşük sistem belleğine sahip Windows kullanıcıları, Firefox’un son erişim zamanlarına göre sekmeleri kaldırdığını görecek. Yüklenmemiş bir sekmeyi tekrar ziyaret etmeye karar verdiğinizde, sekme otomatik olarak yeniden yüklenecek. Bu tekniğin yetersiz bellek çökmelerini azaltacağı öngörülüyor. İyileştirmeler olaraksa Firefox PDF görüntüleyicide form doldurma desteğini içeriyor ve macOS kullanıcılarından, aktif bir .dmg’den başlatırlarsa, verilerini kaybetmemeleri için yüklemelerini tamamlamaları isteniyor. Bu istem yalnızca bilgisayarda Firefox ilk kez açıldığında çalışıyor.

Diğer taraftan Mozilla, Firefox arama moturunu Bing ile değiştirmeyi planlıyor.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.