Anasayfa Haber Noctua Soğutmalı ASUS RTX 3070 Ekran Kartı Tanıtıldı

Noctua Soğutmalı ASUS RTX 3070 Ekran Kartı Tanıtıldı

Noctua tarafından geliştirilen ve devasa bir soğutma tasarımı kullanılan yeni RTX 3070 ekran kartı, minimum gürültü seviyesinde maksimum performans vadediyor.

Bir süredir dolaşan söylentilerin ardından ASUS ve Noctua ortaklığı doğrulandı. İki şirket, Noctua’nın ünlü kahverengi temasına sahip ve yüksek performanslı Noctua NF-A12x25 120mm fan barındıran GeForce RTX 3070 Noctua ekran kartını piyasaya sundu. ASUS, kartın çok düşük gürültü seviyeleri ile en uygun koşullarda sadece 60 dereceye ulaşacağını belirtmiş.

ASUS’tan Ken Chien, RTX 3070 Noctua Edition’ın gürültüye duyarlı meraklılara yönelik olduğunu ve yayılan gürültü minimuma inerken maksimum soğutma performansı sunulduğunu söylüyor. Noctua’nın CEO’su Roland Mossig ise müşterilerinin bir süredir kendilerinden bir GPU soğutma çözümü istediğini ve RTX 3070 Noctua Edition’ın bu şekilde ortaya çıktığını söyledi.

Özel tasarım ekran kartı, üç PCI-e yuvasından daha fazla yer kaplayan oldukça büyük bir soğutucuya sahip ve uygun hava akışı için kasada çok fazla alan gerektiriyor.

Kartın arka plakası ve dış kasası tamamen Noctua temasına sadık kalmış ve kahverengi renk şemasıyla süslenmiş. Ayrıca RGB ışıklandırma bulunmadığını ekleyelim. Soğutucunun gövdesi hava akışı için optimize edilirken, kartın soğutucusunun yalnızca yarısını kaplıyor ve NF-A12x25 fanlarının havayı doğrudan soğutucudan içeri itmesine ve her yönden kasaya geri göndermesine olanak tanıyor.

RTX 3070 Noctua Edition, standart ve fabrika çıkışlı hız aşırtmalı olarak iki farklı şekilde satışa sunulacak. Standart model maksimum 1755 MHz, hız aşırtma sürüm ise OC modunda 1845 MHz ile gelecek.

Noctua kartı için 900 RPM ve ASUS’un standart RTX 3070 kartında 1300 RPM ile düşük fan hızı testi yapıldı. Noctua sürüm sadece 60 dereceye çıkıyor ve 12.6dB(A) gürültü derecesi ile şimdiye kadar olan en iyi sonuçlardan birini veriyor.

ASUS’un rakamlarına inanacak olursak, RTX 3070 Noctua kesinlikle şimdiye kadar gördüğümüz en iyi performans gösteren RTX 3070 ve tüm zamanların en iyi soğutulmuş kartlarından birisi.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.