Anasayfa Haber Apple M1 Tabanlı Bilgisayarlar için Linux Desteği Yolda

Apple M1 Tabanlı Bilgisayarlar için Linux Desteği Yolda

ARM tabanlı MacBook modellerinde yerel Linux desteği için geliştirmeler sürüyor.

Apple M1 desteğini Linux‘a getirmek için bir dizi özel teknoloji ve yöntem kullanılması gerekiyordu. Apple, bu konuda tam olarak işbirliği yapan bir şirket değil ve süreç oldukça uzun sürdü. Ancak geliştiriciler, Linux’u Apple M1 tabanlı bir sistemde çalıştırmayı başardılar ve makineler temel görevler için kullanılabilir durumda.

Linux’u Apple Silicon Mac’lere taşımak için çalışan bir proje ve topluluk olan Asahi Linux, ilerleme raporuna göre Apple M1 destekli bir PC’de temel bir Linux masaüstü olarak kullanılabilir. Bu noktada doğal olarak bazı sorunlar var ve GPU hızlandırması henüz desteklenmiyor.

M1 Mac Linux

Asahi Linux geliştiricileri, şimdiye kadar Linux 5.16 için PCIe ve USB-C PD gibi çeşitli sürücüleri ve bağlantıları birleştirmeyi başardılar. Ayrıca pinctrl sürücüsü (Apple GPIO pin kontrolü), I2C sürücüsü, cihaz güç yönetimi, NVMe + SART sürücüsü ve DCP (ekran kontrolü) sürücüsü gibi şeyleri de başarılı bir şekilde çalıştırdılar.

Apple’ın M1 SoC’i tescilli bir GPU kullandığından hızlandırmanın düzgün çalışması zor olacak gibi görünüyor. Bu arada, M1 SoC’de (GPU, video hızlandırma vb.) Apple’ın tescilli donanım birimlerini kullanan yazılımlar kullanılıyor ve uygun sürücüler olmadan bu yazılımlardan Linux’ta yararlanmak mümkün değil.

Mevcut Asahi Linux projesi için hala uygun bir yükleyici bulunmuyor. Bu nedenle kullanıcılar henüz Apple Silikon tabanlı bir sistemde yerel Linux deneyimi yaşayamıyor. Projenin başkanı Hector Martin ise “Kararlı bir çekirdek temeline sahip olduğumuzda daha geniş bir kullanım için resmi bir yükleyici yayınlayacağız.” dedi.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.