Anasayfa Haber Microsoft, Cihazlarının Tamir Sürecini Kolaylaştıracak

Microsoft, Cihazlarının Tamir Sürecini Kolaylaştıracak

Çeşitli kişi ve kuruluşların baskısına boyun eğmek zorunda kalan Microsoft, çevresel ve sosyal faydaları nedeniyle cihazların onarımını kolaylaştırmak için adımlar atacak.

Microsoft, hissedarlar ve bir çevresel sivil toplum kuruluşundan gelen baskıların ardından cihazlarının bağımsız onarımını incelemeyi ve kolaylaştırmayı kabul etti. Redmond devi bildiğiniz gibi Surface bilgisayar serisi ve Xbox dahil olmak üzere çeşitli teknolojik cihazlar üretiyor.

Grist‘e göre şirket, çevre savunuculuğuna odaklanan kar amacı gütmeyen bir yatırımcı savunma grubu olan As You Sow ile anlaşmaya vardı. As You Sow, Haziran ayında Microsoft yönetim kurulundan “Şirket cihazlarının tüketiciler ve bağımsız tamirhaneler tarafından daha kolay onarılabilir hale getirilmesinin çevresel ve sosyal faydaları hakkında” bir rapor hazırlamasını istemişti.

Anlaşma sonrasında As You Sow kararı geri çekecek ve Microsoft tarafından yeni adımlar atılacak. Bu bağlamda Microsoft’un bir üçüncü taraf ortakla birlikte, cihazların daha kolay onarılmasını sağlamak amacıyla Surface cihazları ve Xbox konsolları da dahil olmak üzere onarıma erişimi artırmak için yeni yollar belirleyeceği söyleniyor. Ayrıca bazı parça ve onarım belgeleri yalnızca yetkili servis sağlayıcıları için değil, tüketicilerin de kullanımına sunulacak.

Microsoft
Microsoft

Birçok cihaz için onarım kılavuzları üreten (ve araç kitleri satan) iFixit, bunun “büyük bir anlaşma” olduğunu paylaştı ve Grist’in hikayesini ana sayfasına koydu. Bu anlaşma, Surface Laptop Studio ve Surface Pro 8 dahil olmak üzere Microsoft’un en yeni Surface cihazlarının piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra duyuruldu.

Xbox Series X ve Series S oyun konsolları, kullanıcılar tarafından açılmak üzere tasarlanmış cihazlar değil. Bunun yerine daha fazla depolama alanı eklemek için Seagate tarafından satılan özel harici disklere güveniyorlar. Microsoft, haber bültenine bakılırsa 2022 yılının sonuna kadar harekete geçecek.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.