Anasayfa Haber AMD, USB4 Desteği için Sürücü Geliştiriyor

AMD, USB4 Desteği için Sürücü Geliştiriyor

USB4 DisplayPort tünelleme desteği, AMD Linux sürücülerinde keşfedildi.

Gelecekteki AMD işlemciler, yakında USB4 DisplayPort tünelleme özelliğiyle ile birlikte gelecek gibi görünüyor. Phoronix‘e göre AMD Linux sürücü mühendisleri, USB4 DisplayPort tünelleme teknolojisi için desteğe sahip yeni bir AMDGPU çekirdek grafik sürücüsü üzerinde çalışıyor.

USB4 özelliği, DisplayPort 1.4’ün tünellenmesine izin veriyor (aynı zamanda DisplayPort 2.0 Alternatif Modu). Yeni AMDGPU sürücüsündeki çalışmaların amacı ise USB4 üzerinden DP bağlantılarını işlemek.

USB4’ün ilk olarak hangi mimari ile birlikte kullanılacağını bilmiyoruz, ancak “Yellow Carp” and “Rembrandt” kod adlı Ryzen 6000 serisi APU’larının USB4 bağlantısına sahip olabileceği söyleniyor. Dolayısıyla masaüstü Ryzen işlemciler ve Radeon ekran kartlarından önce dizüstü bilgisayarlarda USB4’ün benimsendiğini görebiliriz.

Tünelleme (tunneling), bağlantı noktasının Thunderbolt 3 entegrasyonundan gelen ve USB4 için sunulan yeni bir özellik. Bu özellik, USB, DisplayPort ve PCIe dahil olmak üzere birden çok protokolün aynı anda çalışmasına izin vermekte. Bu da aynı anda yalnızca tek bir protokolün etkin kullanılmasına izin veren USB alt modundan tamamen farklı.

Intel USB 4.0 Denetleyici

Tüm USB bant genişliğinin tek bir protokole yönelik olmasına ihtiyacınız varsa alt modu yine de yararlı olabilir. Ancak tek bir bağlantıya yönelik olarak sunulan tam bant genişliğine ihtiyacınız olmadığında (birden çok bağlantı noktasına sahip bir USB yuvası gibi) tünelleme daha avantajlı olabilir.

Yeni AMDGPU çekirdek grafik sürücüsü tamamlanmak üzere ve Linux 5.16 için kullanıma hazır olabilir. Bu da AMD’nin yeni nesil CPU’lar veya GPU’lar için USB 4 desteği için hazırlandığını gösteriyor.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.