Anasayfa Haber MSI, Memory Boost Teknolojisiyle DDR5 Belleklere Hazırlanıyor

MSI, Memory Boost Teknolojisiyle DDR5 Belleklere Hazırlanıyor

DDR5 standardına sahip bellekler yaklaşırken, bu teknolojiden tüketici tarafında ilk olarak Intel 12. nesil Alder Lake işlemciler yararlanacak.

DDR5 bellekler çok yakında piyasaya çıkmaya başlayacak ve anakart üreticileri yeni standarda uyum sağlamak için hazırlanıyor. MSI ise yeni nesil anakart serisinde DDR5 RAM’leri maksimum frekansta çalıştırmak ve tam uyumluluk için tüm üst düzey bellek üreticileriyle birlikte çalıştığını duyurdu.

Donanım üreticisi G.Skill, Kingston Fury, Micron, Corsair ve ADATA XPG gibi önde gelen bellek üreticileriyle ortaklık kurduğunu söylüyor. MSI, bu nedenle yakında çıkacak DDR5 bellek kitlerinin mümkün olan en iyi hızları sunacağından, ayrıca Intel ve AMD’nin yeni nesil platformlarında tam uyumluluk sunacağından emin.

Şirketin yeni nesil platformlardaki en önemli uygulamalarından biri bellek güçlendirme teknolojisi olacak. Memory Boost teknolojisi, DDR5 belleklerde maksimum uyumluluk ve kararlılığın yanı sıra hız aşırtma performansını en yüksek seviyeye çıkaracak. ADATA, MSI ile birlikte çalıştıklarını ve 8400 Mbps’ye kadar hızlara ulaştıklarını zaten belirtmişti.

Intel’in yaklaşmakta olan 12. nesil Alder Lake platformu, hem DDR4 hem de DDR5 bellek desteğine sahip olacak. Anakart üreticileri ise bazı modellerinde DDR4, bazı anakart modellerinde DDR5 bellek standardını destekleyecek.

İlk çıkış yapacak bellek kitleri yüksek frekans hızları sunarken bant genişliğinde muazzam bir artış sunacak. Ancak gecikmeler ilk etapta yüksek görünüyor ve gelecek yıldan itibaren daha iyi özelliklere sahip bellek kitlerinin piyasaya çıkmasını bekleyebiliriz. Ayrıca MSI da Memory Boost ile daha düşük bellek gecikmeleri sunmayı hedefleyebilir.

Birkaç ay içinde 4800 MHz ve 5200 MHz gibi yerel hızlar sunan RAM’ler satışa çıkmaya başlayacak. Ancak önümüzdeki yıllarda 10.000 MHz’în üzerine çıkan bellek modülleri üretilecek.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.