Anasayfa Haber ASUS, Blower Soğutuculu RTX 3070 Ti Kartını Tanıttı

ASUS, Blower Soğutuculu RTX 3070 Ti Kartını Tanıttı

Blower tipi fana sahip ekran kartlarının ölmediğini söyleyen ASUS, yeni RTX 3070 Ti Turbo modelini satışa çıkarıyor.

Blower tipi soğutucular, kripto para madenciliği gibi sistemler için kullanmadığınız sürece artık geçmişte kaldı diyebiliriz. Bu soğutmalar çoklu GPU yapılandırmaları dışında artık pek kullanılmıyor. Ayrıca gürültülü çalışıyor ve GPU’yu soğutmak o kadar da kolay değil. Sonuçta soğutmadan tek bir fan sorumlu oluyor.

ASUS’un yeni duyurduğu GeForce RTX 3070 Ti Turbo, blower fan tasarımıyla geliyor ve 2 yuva sınırlaması olan konfigürasyonlarda kullanılabiliyor. Yeni ekran kartı GPU’dan ve bellekten bakır plaka üzerine ısıyı çeken bir alüminyum kanallı soğutucuya sahip. Gücünü ise arka uçta bulunan iki adet 8 pinli PCIe güç konektöründen alıyor.

Kart, 1770 MHz boost saati ve 19 Gbps bellek ile NVIDIA referans saat hızlarına bağlı kalmış. ASUS, RTX 3070 Ti Turbo için henüz herhangi bir fiyatlandırma açıklamadı. Ancak bu tip kartların genelde gelişmiş soğutmaya sahip modellere göre biraz daha ucuz olduğunu söyleyebiliriz.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.