Anasayfa Haber 12. Nesil Core i7-1270P, Dizüstü Bilgisayarda Gün Yüzüne Çıktı

12. Nesil Core i7-1270P, Dizüstü Bilgisayarda Gün Yüzüne Çıktı

Intel Tiger Lake-H

Intel 12. nesil ile birlikte DDR5 ve LPDDR5X bellek standardı dizüstü bilgisayarlarda kullanılmaya başlayacak.

Intel’in mobil platformları için tasarladığı Alder Lake-P işlemcisi Core i7-1270P, Geekbench veritabanında kendini gösterdi. Şirketin Alder Lake platformu ve hibrit teknolojisi, masaüstü ve mobil platformlar olmak üzere birçok cihazda kullanılacak.

Intel Core i7-1270P, 12 çekirdeğe ve 16 iş parçacığına sahip. Bu çekirdeklerin 4 tanesi performansa dayalı Golden Cove (P-Core), 8 tanesi ise verimlilik odaklı Gracemont çekirdeklerinden meydana geliyor. Yonganın temel saat hızı 2.5 GHz, ancak maksimum saat hızı 9 MHz olarak listeleniyor. Yani bu CPU son teknik özelliklerinde çalışmıyor ve bir mühendislik örneği olmalı.

Intel Alder Lake mobil ailesi H-45, H-35 ve U-28 serisi yongalardan oluşacak. Ancak gün yüzüne çıkan işlemcinin ismine bakılırsa, 12. nesil ile genel olarak terminolojinin değişebileceğini söyleyebiliriz. Samsung’un cihazında ayrıca 16 GB DDR5 RAM ve Windows 11 işletim sistemi kullanılıyor. Ancak bu dizüstü bilgisayarlarda muhtemelen DDR5 yerine LPDDR5X tipi bellekler kullanılacak.

Geçtiğimiz günlerde 14 çekirdek ve 20 iş parçacığı taşıyan çok daha güçlü bir Alder Lake-P mobil işlemci görmüştük. Sonrasında ise Alder Lake-M ve Alder Lake-P ailesine ait bazı teknik özellikler paylaşmıştık. Bunun yanında yeni nesil mobil yongaların güçlü entegre GPU’lara sahip olacağını hatırlatalım.

Intel’in ilk olarak Alder Lake-S masaüstü işlemcileri piyasaya sunmasını bekliyoruz. Ancak son sızıntılara bakılırsa mobil işlemciler sona yaklaşıyor ve yakında resmi bir tanıtım görmemiz şaşırtıcı olmaz.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.