Anasayfa Haber DRAM Fiyatlarında Yıl Sonuna Kadar Düşüş Bekleniyor

DRAM Fiyatlarında Yıl Sonuna Kadar Düşüş Bekleniyor

Son iki yıl içerisinde DRAM fiyatları genel olarak yükselişe geçmişti. Artık düzelme eğiliminde ve kademeli fiyat düşüşleri yaşanacak.

Çip krizinin devam ettiği şu dönemlerde DRAM cephesinde sevindirici haberler geliyor. Dünyanın dördüncü en büyük bellek üreticisine göre, DRAM fiyatları küresel düzeyde aşağı yönlü harekete geçecek.

Tayvan’ın Nanya Technology Corporation başkanı Dr. Pei-Ing Lee, şirketin satışlarının üçüncü çeyrekte önceki çeyreğe göre %5,3 ve yıllık bazda %55,6 arttığını söyledi. Lee, tüketici elektroniği, sunucu ve akıllı telefon satışlarının yılın dördüncü çeyreğinde sağlam kalacağının tahmin edildiğini de sözlerine ekledi.

Bununla birlikte, dengesiz tedarik zincirlerinin ve bileşen kıtlığının, Covid-19 ve jeopolitik gerilimlerin ekonomik büyümeyi yavaşlatmasıyla birçok piyasa sektörünü etkilediği konusunda uyardı. Lee ayrıca “yılın son çeyreğinde DRAM pazarının kısa vadeli, küçük düzeltmelere girmesini bekliyoruz.” diyor.

Hatırlarsanız kısa bir süre önce TrendForce tarafından yapılan analizleri aktarmıştık ve DRAM fiyatlarında düşüş öngörülüyordu. Analist firmanın son raporu, DRAM fiyatlarının istikrara kavuştuğunu ve yılın geri kalanında ortalama yüzde üç ila sekiz oranında düşmesinin beklendiğini gösterdi. Ayrıca müşterilerin beklenenden daha yüksek bir DRAM envanteri stoklaması nedeniyle bellek sevkiyatlarının dördüncü çeyrekte yavaşlayacağı bildirildi. Aşırı arz, PC ve sunucu üreticilerinin fazla stoklar yapmasına neden oluyor ve bu da fiyat düşüşlerine yol açıyor.

Ek olarak sektör analistleri DRAMeXchange, Gartner ve IDC, arz fazlası nedeniyle fiyatlarda düşüş olacağını tahmin etmişti. Tüketici elektroniği ile ilgili her şeyde daha yüksek fiyatlandırmanın yapıldığı göz önüne alındığında, en azından DRAM sektöründe fiyat indirimleri yaşanması tüketiciler için iyi bir haber.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.