Anasayfa Haber Katı Windows 11 Gereksinimlerinin Sebebi Ne?

Katı Windows 11 Gereksinimlerinin Sebebi Ne?

Microsoft, yaptığı analizler sonucunda eski sistemlerde performans, güvenlik, çökme ve mavi ekran sorunlarının çok daha sık yaşandığını keşfetti.

Windows 11 şu anda aşamalı olarak kullanıma sunuluyor ve desteklenen donanımlara resmi olarak yüklenebiliyor. Bununla birlikte Rufus ve farklı TPM atlama yöntemleriyle Windows 11’i gereksinimleri karşılamayan bilgisayarlara kurmak mümkün.

Windows 11, Windows 10 cihazları için ücretsiz bir yükseltme olarak sunuldu. Ancak Microsoft’tan yapılan açıklamaya göre desteklenmeyen cihazlar gelecekteki toplu güncellemeler için uygun olmayabilir.

Tüm bu uyarılara rağmen çoğu Windows 10 cihazının Windows 11’de herhangi bir sorun çıkarmadığını söylemek mümkün. Bunun ana nedeni ise Windows 11’in esasen Windows 10’a dayalı olması ve değişikliklerin daha çok tasarım tarafında yapılması diyebiliriz.

Microsoft, yeni yayınladığı bir videoyla Windows 11’de gereken güvenlik özelliklerinin önemini vurguladı. Şirkete göre Windows 11, güçlü bir güvenliğe odaklanarak tasarlandı.

Yeni işletim sistemi Güvenilir Platform Modülü (TPM 2.0), Güvenli Önyükleme, Sanallaştırma Tabanlı Güvenlik (VBS) ve daha fazlasını gerektiriyor. Genellikle daha yeni cihazlarda bulunan bu güvenlik özellikleri nedeniyle Windows 11 gereksinimleri oldukça katı hale geldi.

Yetkililer ayrıca Windows 11 ve daha eski cihazlarla PC güvenliği için bir standart belirlemek istediklerini, tüm bu güvenlik özelliklerinden yoksun oldukları için destek sunulmadığını söylüyor. TPM veya Güvenli Önyükleme’nin Windows 10’da zaten mevcut olduğunu belirtelim. Ancak artık Windows 11 kullanıcılarına güvenli bir deneyim sağlamak için zorunlu kılınıyor.

Peki nedir bu TPM? TPM’yi “şifreleme anahtarlarını, kullanıcı kimlik bilgilerini ve diğer hassas verileri korumaya yönelik fiziksel veya sanal yongalar” olarak tanımlayabiliriz.

Microsoft, katı gereksinimler belirlemeden önce TPM gibi güvenlik özellikleriyle uyumluluğu belirlemek için eski donanımlar üzerinde testler yaptı. Tüm bu testler sonucunda ise Windows 11’i yeni veya desteklenen cihazlarda çalıştırmanın önemli olduğu sonucuna vardılar. Yazılım devi ayrıca şunları söyledi:

Bir makinenin güvenliği ihlal edilirse, hasarı en aza indirmenize yardımcı olabiliriz. Windows 11, hem gerekli UEFI hem de TPM donanımını kullanan Secure Boot ve Trusted Boot kullandığımız için bu tür saldırıları kullanıma hazır olarak durduracak. Secure Boot ve Trusted Boot, erken önyükleme dosyalarınızı değiştirmeye çalışan rootkit’leri veya bootkit’leri durdurabilir.

Windows 11 ve Performans

Son olarak Microsoft, Windows 11’i daha eski işlemcilerle çalıştırırken performans sorunlarını belirlemek için eski donanımlar üzerinde bir dizi test gerçekleştirdi. Analizlere göre eski cihazlarda performans sorunları yaşanabiliyor ve kullanıcılar sık sık uygulama çökmeleriyle karşı karşıya kalabilir.

Desteklenmeyen bilgisayarlar, gereksinimleri karşılayan bilgisayarlardan %52 daha fazla mavi ekranla karşılaşabilir. Yeni cihazlarda ise modern sürücü güncelleme yönetimi ve OEM’ler tarafından yayınlanan ve eski cihazlarda bulunmayan modern sürücüler kullanılarak mavi ekran hataları en aza iniyor.

Windows 11 Sistem Gereksinimleri

İşlemci: 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı, 2 veya daha fazla çekirdekli, uyumlu bir 64 bit işlemci ya da Çip Üzerinde Sistem (SoC)
RAM: 4 gigabayt (GB)
Depolama: 64 GB veya daha büyük depolama cihazı
Sistem üretici yazılımı: UEFI, Güvenli Önyükleme özellikli
TPM: Güvenilir Platform Modülü (TPM) sürüm 2.0
Grafik kartı: WDDM 2.0 sürücüsüyle DirectX 12 veya üzeri ile uyumlu
Ekran: Diyagonal olarak 9 inçten daha büyük olan yüksek çözünürlüklü (720p) ekran, renk kanalı başına 8 bit
İnternet bağlantısı ve Microsoft hesapları: Windows 11 Home sürümünde, ilk kullanımda cihaz kurulumunu tamamlamak için internet bağlantısı ve bir Microsoft hesabı gerekir.

Windows 11 Home’da bir cihazı S modundan çıkarmak için de internet bağlantısı gerekir.

Tüm Windows 11 sürümlerinde güncelleştirmeleri yapmak ve bazı özellikleri indirip bunlardan yararlanmak için internet bağlantısı gerekir.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.