Anasayfa Haber Windows 11 Yüksek Bellek Kullanım Sorunu Çözüme Kavuşuyor

Windows 11 Yüksek Bellek Kullanım Sorunu Çözüme Kavuşuyor

Microsoft, Dosya Gezgini’nin (explorer.exe) yüksek bellek kullanımına neden olan sorun için yama yayınlamaya hazırlanıyor.

Microsoft, Windows 10 2004 veya üstündeki sürümler için Windows 11 yükseltmesini yakın zamanda yayınlanmıştı. Ayrıca yeni işletim sisteminin ISO dosyaları yayınlandı ve temiz kurulum yapmak mümkün.

Yeni işletim sistemiyle birlikte bazı yeni özellikler ve tasarım geliştirmeleri yapılsa da, bazı kullanıcılar inanılmaz derecede yüksek bellek kullanımıyla karşı karşıya kalıyor. Windows 11’i yükleyen kullanıcılar tarafından çok sayıda performans sorunu bildirildi.

AMD, performans sorununun Windows 11’in yeni güvenlik özelliğinden kaynaklandığını onaylamıştı ve bu ay içinde bir yama yayınlanacağından bahsetmiştik. Ancak Microsoft’un yeniden tasarladığı Dosya Gezgini’nden (explorer.exe) kaynaklanan başka önemli bir hata var.

Dosya Gezgini (explorer.exe) Bellek Kullanım Sorunu

Kullanıcılar, Windows 11 yüklü sistemlerinin aşırı bellek yüksek kullanımından müzdarip olduğunu dile getiriyor. Nihayetinde ise oyunlar da dahil olmak üzere sistemin genel performansı düşüyor.

Windows 11’de yüksek bellek kullanımından Dosya Gezgini’nin bu yeni sürümünün sorumlu olduğu görülüyor. Görev yöneticisinde “explorer.exe” olarak listelenen işlem, cihazın işlemcisini sürekli kullanmanın yanı sıra %70-99 oranında kaynak artışına neden oluyor.

Güncelleme Yolda

Windows 11’in yüksek bellek kullanımıyla ilgili problemler, geçtiğimiz ay Windows Insider programındaki kullanıcılar tarafından Microsoft’a bildirilmişti. Görünüşe göre bu raporlar göz ardı edildi veya yeni işletim sistemi bu sorunla birlikte piyasaya sürüldü.

Geri Bildirim Merkezi’nde yayınlanan bir gönderiyle birlikte Microsoft, “Dosya Gezgini’ni kullanırken sızıntılara neden olan birkaç sorunu azaltmak için Build 22454‘te değişiklikler yaptıklarını” bildirdi.

Dev Channel kullanıcıları şu anda çeşitli testler yapıyor ve Microsoft’un yaptığı düzeltmeler yakında yeni bir güncellemeyle tüm kullanıcılara sunulacak.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.