Anasayfa Haber AMD İşlemcili Windows 11 Sistemlerdeki Performans Sorunu Yakında Çözülüyor

AMD İşlemcili Windows 11 Sistemlerdeki Performans Sorunu Yakında Çözülüyor

AMD işlemcilerle çalışan Windows 11 sistemlerde performansın düşmesine neden olan iki sorun, 19 Ekim ve 21 Ekim’de yayınlanacak güncellemelerle çözülecek.

Geçtiğimiz hafta AMD Ryzen işlemciler ve Windows 11 işletim sisteminde yaşanan performans sorunlarından bahsetmiştik. AMD tarafından onaylanan iki farklı sorun, %15’e varan performans kayıplarına neden olabiliyor. Ancak görünüşe bakılırsa bu sorunun çözüme kavuşması fazla uzun sürmeyecek.

AMD, önümüzdeki hafta Microsoft’un Windows 11 işletim sisteminde Ryzen CPU’larda karşılaşılan performans düşüşü sorunlarına yönelik bir düzeltme yayınlayacak. AMD, CPPC sorununu çözdü ve 21 Aralık’ta yeni bir güncelleme yayınlanması bekleniyor. L3 önbellek gecikme sorunu ise Microsoft tarafından çözüldü. Redmond devi, bu düzeltmeyi 19 Aralık’ta Windows güncellemesiyle birlikte yayınlamayı planlıyor.

AMD sürücü güç profili şu anda kullanıma sunulmak üzere hazırlanıyor ve OEM’lere erkenden teslim edildi. Ancak sürücünün genel olarak 21 Ekim’de piyasaya sürülmesi bekleniyor. Microsoft ise önemli bir sorun olan L3 önbellek gecikmesini güncellemenin bir parçası olarak sunacak. Güncellemeler, AMD’nin Ryzen CPU’larını masaüstü ve mobil platformlarda çalıştırırken Windows 11’de karşılaşılan sorunların çoğunu çözecek.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.