Anasayfa Video Corsair Hydro H150 RGB İşlemci Soğutucu İncelemesi

Corsair Hydro H150 RGB İşlemci Soğutucu İncelemesi

Corsair Hydro RGB Serisi işlemci soğutucular 240, 280 ve 360 mm boylarıyla piyasaya çıktı. Bu incelememizde H150 RGB modeline yakından bakıyoruz

Corsair Hydro H150 RGB soğutucunun en büyük özelliği beraberinde gelen fanlar. Bu soğutucu kısa süre önce incelediğimiz SP RGB Elite fanlarla geliyor. Bu fanlar Corsair’ın AirGuide teknolojisini kullanıyor. Fanları incelerken havayı normal fanlara göre ne kadar uzağa götürebildiğini göstermiştik.

Kasa önüne konulan AirGuide’lı fanların faydası, havayı girdap oluşturmadan düz bir şekilde götürmeleri. Bu sayede önlerindeki bellek ve işlemci VRM soğutucuları da ısınan parçaları daha iyi soğutabiliyor.

Dolayısıyla bu soğutucuyu kasa önüne taktığınızda, fanlar havayı radyatörün içinden geçirerek işlemcinizi soğutuyor. Aynı zamanda SSD, ekran kartı, bellek ve VRM soğutucu gibi parçaları da soğutabiliyor.

Fanlar Ve RGB Aydınlatma

Fanlardan daha detaylı bahsetmek gerekirse, bunlar 0 ile 1500 RPM arası dönen ve tam devirde 28 desibel gürültü değerine sahip, gayet sessiz çalışan fanlar. Bir de eksi çarptı gözüme, radyatöre ve kasaya temas eden noktalarda titreşim emici kauçuk kullanılmamış.

Bu soğutucu pompada 13, fanlarda 24 olmak üzere toplam 37 ayrı adreslenebilir LED içeriyor. Çok sayıdaki LED sayesinde ışıklar yüksek parlaklığa çıkabiliyor ve geçişler çok daha usulca ve belli belirsiz olabiliyor.

Bu fanların üzerinde fan başına 8 adet adreslenebilir RGB LED var. Adreslenebilir RGB ne demek? Adreslenebilir RGB bu fanların üzerindeki her bir LED’in tek tek yakılıp söndürülebileceği, renginin ve parlaklığının ayarlanabileceği anlamına geliyor. Bu da çok daha detaylı ve güzel gözüken renk animasyonlarına izin veriyor.

Pompa Ünitesi

Pompa ünitesinin üzerindeki Corsair logosu ve çevresi homojen bir şekilde aydınlatılıyor. Peki soğutucuyu farklı oryantasyonlarda takarsanız logo yan mı duracak? Merak etmeyin, buradaki kapak çıkarılabilir ve istenen şekilde takılabilir.

Corsair alışageldiğimiz gibi pompa ünitesini anakartınıza bağlamanız için bir USB kablo koymamış. Bunun yerine kutuya fanlarınızı ve pompa ünitesinin tüm RGB kablolarını birleştiren bir kablo eklenmiş. Bu kablonun diğer ucunu anakartınızdaki 3 pinli RGB girişine taktığınızda anakartınızın uygulamasıyla bu aydınlatmayı kontrol edebiliyorsunuz. Yani işlemci soğutucunuz Gigabyte RGB Fusion 2.0, ASUS Aura Sync ve MSI Mystic Light ile uyumlu oluyor.

Açıkçası bu işlemci soketi çevresindeki kablo karmaşasını da gidermesi açısından güzel olmuş. Pompadan çıkan o kalın USB kablosunu bellek yuvalarının sağından solundan geçirmek için uğraştığımı bilirim.

Ama tabii bunun bazı götürüleri de var. Örneğin fan devirlerini ve aydınlatmayı artık iCUE altından ayarlayamıyoruz ve soğutucu içindeki sıvının sıcaklığını göremiyoruz. Eski Corsair soğutucularda pompa içinde bir de termometre olurdu ve sıvı sıcaklığını iCUE altından görebilirdik.

Bizde test için MSI marka bir anakart vardı ve MSI Center’da bulunan Mystic Light uygulamasını kurup gayet kolay bir şekilde soğutucunun aydınlatmasını ayarlayabildik. 

Tabii soğutucu Corsair RGB kontrolcülerle de uyumlu, bunun için soğutucunuzdaki RGB kabloları Corsair Commander Core XT gibi gelişmiş bir kontrolcüye bağlayarak iCUE altından aydınlatmayı kontrol edebiliyorsunuz.

Uyumluluk

Soğutucu varsayılan olarak Intel montaj braketi takılı şekilde geliyor. AMD sistemlere takmak için kutudan çıkan diğer siyah metal braketi takmanız gerek. 

Pompa ünitesinin altına Corsair’ın termal macunu ince bir tabaka halinde uyguladığını görebiliriz. Benim Corsair’den bir isteğim var, o da sistemini değiştirmek isteyen ya da belirli periyodlarla temizlemek isteyen kullanıcıları da düşünerek kutuya ekstra olarak birkaç gramlık bir TM30 termal macun tüpü koyması.

Performans Testi

125W TDP kilidini BIOS altından 251W’a çıkardığımız 8 çekirdekli Intel i9 11900K işlemcimizi bu soğutucuyu test etmek için kullandık. 24 derece ortam sıcaklığının olduğu test ortamında sistemimizi uzay montaj şeklinde kurduk. 

Ana testimiz Cinebench R23’te 10 dakikalık render testiydi ve bunu 3 ayrı fan ayarında tekrar ettik. İlk testte fanlar %50 devirde, ikincide %70 devirde, üçüncü testte de %100 devirde çalıştı. %50 devirde fanlar yaklaşık 850 RPM’de dönerken, %70’de 1100 RPM’de, %100’de 1500 RPM’de dönüyor.

Belirtmem gerek %50’de fanları hiç duyamıyorsunuz. %70’de bir miktar gürültü üretiyor ancak belli belirsiz duyuluyor. %100’de belirgin bir gürültü çıkarıyorlar, ancak bana tam devirde dahi çok rahatsız edici gelmediler. Pompa sabit devirde çalışıyor ve bunu değiştiremiyorsunuz. Zaten ihtiyaç da yok çünkü tam devirde dahi 20 desibel altı gürültü üretiyor ve duyulmuyor.

Fan devri En yüksek sıcaklıklar
%50 79,75,83,87,82,82,77,80
%70 75,72,79,78,77,78,74,76
%100 73,71,79,76,76,76,71,76

%70 bence tam ideal nokta. Ağır yük altında dahi çekirdekler 80 derece üzerine çıkmıyor. Bu bakımdan günlük kullanım benim önerdiğim devir hızı bu olurdu.

Unutmamak gerekir ki bu test işlemciyi ağır yük altına sokuyor ve günlük kullanımda, oyunlarda bu dereceleri görmüyorsunuz. Peki hangi dereceleri görüyoruz? İşte bunu da sizin için test ettik. Fan devri %70’teyken birkaç oyun oynadık. 

Rust’da sıcaklıklar 50-55 arası seyretti. Diğer oyunumuz Dirt Rally 2.0’da ise 35 derecelerde kaldı. Bu da tam oyundan oyuna işlerin değiştiğine güzel bir örnek oldu. 

Sonuç Değerlendirmesi

Bu soğutucunun en bariz artısı, anakartın RGB çözümüne kolaylıkla entegre olup, tüm kasayı kolayca senkronize bir şekilde aydınlatmak isteyenlere bu imkanı tanıması. Tüm anakartlarda bulunan 3 pinli adreslenebilir kabloyla anakartınıza bağlayabiliyorsunuz.

Pompanın ve fanların sessiz çalışması benim için bu soğutucunun ikinci artısı oldu. Şahsen %70 devirde gayet kullanılabilir buldum. Bu fanlar bu devirde oldukça iyi bir performans sunuyorlar. Üstüne bir de girdap önleyici AirGuide özelliği ile havayı uzağa taşıyabildikleri için kasa içi hava akışına da katkıda bulunuyorlar.

Henüz ülkemizde stoklarda göremiyoruz fakat H150 RGB’nin Corsair tarafından önerilen satış fiyatı 1.299 TL. Bu fiyat H150 RGB’yi gerçekten çok iyi bir yere konumlandırıyor. Tabii bu fiyat mağazadan mağazaya farklılık gösterecektir, ancak yine de başlangıç noktasının 1.300 TL olması güzel.