Anasayfa Haber PS5 İçin Soğutuculu Samsung 980 Pro Modeli Geliyor

PS5 İçin Soğutuculu Samsung 980 Pro Modeli Geliyor

Samsung 980 Pro SSD Soğutma

PlayStation 5 ve bilgisayarlarda çalışabilecek pasif soğutmalı 980 Pro SSD’ler yakında satışa çıkıyor.

Samsung’un 980 Pro PCIe 4.0 SSD’nin yeni bir sürümü, yakında pasif soğutmalı tasarımıyla birlikte piyasaya çıkacak. Bildiğiniz gibi PlayStation 5 konsollara harici bir SSD takmak mümkün ve Sony tarafından mutlaka bir soğutucu kullanılması öneriliyor. 980 Pro’nun soğutmalı sürümü ise PS5’in kısıtlı hava akışı ortamında sürücüyü soğutmak için tasarlanmış kalın bir metal soğutucuyla gelecek.

Yeni Samsung 980 Pro, mat siyah kaplamaya sahip normal 980 Pro ve diğer Samsung SSD’lere çok benziyor. Soğutucu, SSD’nin üst kısmında görünen dört boşluk ile sürücünün hem altında hem de üstünde soğutma sağlayacak.

Ayrıca soğutucunun PS5’in M.2 genişletme yuvası için özel olarak tasarlandığını belirtmekte fayda var. PS5’in genişletme yuvası oldukça dar bir alana sahip ve her SSD için uyumluluk sağlamıyor. Samsung’un yeni soğutması ise performansın önemli olduğu uzun oyun süreleri için yararlı olacak ve sürücüyü saatlerce serin tutacak.

Pasif soğutmalı 980 Pro, PCIe Gen 4 arabiriminde 7000 MB/sn’ye kadar maksimum okuma hızı ve 5100 MB/sn’ye varan yazma hızlarıyla standart sürümdeki özelliklerini koruyor. Sürücü, NVMe 1.3c protokolünde çalışıyor ve 24 mm x 80 mm x 8,6 mm boyutlarında. Yani SSD’yi takmak için 2280 veya daha büyük ölçülerdeki bir M.2 yuvası gerekli.

Samsung, PS5 boyutlarına uygun tasarlamış olsa da elbette yeni SSD’leri bilgisayarlarda kullanmak mümkün. 980 Pro’nun yeni sürümü 1 TB ve 2 TB kapasitelerde gelecek. 1 TB model 249.99 dolar ve 2 TB kapasiteli sürüm 449.99 dolardan satışa çıkacak. Son olarak, satışların 29 Ekim’de başlamasının planlandığını belirtelim.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.