Anasayfa Haber Fallout 3 İçin Games For Windows Live Zorunluluğu Kalktı

Fallout 3 İçin Games For Windows Live Zorunluluğu Kalktı

Fallout 3’e yeni gelen güncelleme ile birlikte oyunun Games For Windows Live bağımlılığı ortadan kalktı.

Microsoft, 2007 yılında PC ve Xbox Live kullanıcılarını birleştirmek amacıyla “Games For Windows Live” adında bir oyun başlatıcısı kullanıma sunmuştu. Bu servis sayesinde Xbox başarımlarının ve bazı Xbox sosyal özelliklerinin PC tarafına getirilmesi amaçlanıyordu.

Ancak PC kullanıcıları, son derece kötü bir kullanıcı arayüzüne sahip olan bu servise hiçbir zaman ısınamadı ve servis, 2014 yılında kapatıldı. O zamandan beri, çok sayıda yayıncı ve geliştirici oyunlarını Games For Windows Live’den bağımsız hale getirmek için girişimde bulundu. Hatta PC Gamer’ın bu konudaki haberine göre, bu oyunlardan biri de servis içerisinde son olarak kullanıma sunulan yüksek profilli oyunlardan olan “Dark Souls: Ready To Die Edition” idi.

Bethesda ise bu zamana kadar bazı nedenlerden ötürü Fallout 3 oyununun Games For Windows Live bağımlılığını kaldıramadı. Ve bu bağımlılık, Fallout 3’ü Steam üzerinden çalıştırmayı tam bir işkence haline getiriyordu. Zira Bethesda’nın ünlü RPG oyununu oynamak için ya çeşitli zorlukların üstesinden gelerek Games For Windows Live servisinin Windows 10’da çalışmasını sağlamanız ya da oyunun servis ile bağını ortadan kaldırmak için bir mod kullanmanız gerekiyordu. Ki bu iki yöntem de günümüz şartlarında sadece oyun oynamak isteyen biri için bir hayli uğraştırıcı.

Neyse ki, Fallout 3’e ve GOTY sürümüne gelen güncelleme ile bu sorun geçmişte kaldı. Yeni güncelleme, oyunun içerisindeki bütün Games For Windows Live kalıntılarını ortadan kaldırıyor ve oyunu sorunsuz bir şekilde bir açabilmenizi sağlıyor. Yayımlanan yama notlarının bir bölümünde, “Fallout 3, Steam’de önceden yüklüyse, oyunu kaldırıp yeniden yüklemenizi öneririz. Oyun, artık Games for Windows Live gerektirmiyor ve hemen başlayacak.” şeklinde bir açıklama da yer alıyor.

Bu, iyi bir haber olsa da Games For Windows Live servisi oyuncuların başına açtığı dertler bununla sınırlı değil. Geçtiğimiz yıl içerisinde Rockstar, servise olan bağımlılığı nedeniyle GTA 4‘ü Steam’den kaldırmak zorunda kalmıştı. Fallout 3, kendini bu servisin pençesinden kurtardı. Darısı GTA 4’ün başına diyelim!