Anasayfa Haber TSMC, İlk 3nm Çipleri 2023 Yılının Başlarında Gönderecek

TSMC, İlk 3nm Çipleri 2023 Yılının Başlarında Gönderecek

Tayvanlı yarı iletken üreticisi, 3nm verimini artırmak için N3E teknolojisini de geliştirmeye devam ediyor.

TSMC, bu hafta N3 (3nm) fabrikasyon süreci kullanılarak üretilen ilk ticari çip partisinin 2023’ün ilk çeyreğinde müşterilere gönderileceğini açıkladı. Yarı iletken şirketi, beklendiği gibi 2022’nin ikinci yarısında N3 nodunu kullanarak yüksek hacimli yarı iletken üretimine başlama yolunda ilerliyor.

Bununla birlikte modern teknolojilerinin döngü süreleri son derece uzun (100 günden fazla) olmaya başladı. Bu nedenle, müşterileri çipleri alacak ve TSMC’ye 2023’ün ilk çeyreğinde ödeme yapacak. Daha önce birçok piyasa gözlemcisi, şirketin ilk 3nm çiplerini 2022’nin sonlarında göndereceğine inanıyordu.

Tayvanlı dev, ikinci nesil N3 teknolojisinin FinFET transistörlerini kullanmaya devam edeceğini, ancak çok sayıda gelişme yapılacağını doğruladı. TSMC’nin CEO’su Wei, “N3E’yi N3 ailemizin bir uzantısı olarak tanıttık. N3E, daha iyi performans, güç ve verim ile geliştirilmiş üretim süreci penceresine sahip olacak. N3E’nin hacimli üretiminin N3’ten 1 yıl sonra olması planlanıyor.” dedi.

N3’ün gelişmiş versiyonu olan N3E’nin 2023 yılının sonlarında veya 2024’ün başlarında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Sonrasında ise GAAFET tabanlı N2 (2nm) transistörler piyasaya çıkacak. FinFET transistörler, GAA transistörleri ile yer değiştirecek ve “gate all around transistors (transistörlerin etrafındaki kapı)” adı verilen bir işlemde üretilecek.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.